OSIJEK (TU) – Osječki su vjernici najsvečanije proslavili blagdan Snježne Gospe, 5. kolovoza u župi Preslavna Imena Marijina pohodeći donjogradsku kapelicu svečaricu, podignutu na mjestu gdje su zabilježena tri stoljeća štovanja Marije Snježne. U kapelici su slavljene tri mise (na jednoj je propovijedao župni sin Božidar Petrović, župnik u Budimcima), a večernju pjevanu je u zajedništvu s mnoštvom vjernika slavio Ivan Jurić, župnik župe Preslavnog Imena Marijina. Župnik je pojasnio kako je riječ o jubileju svetoga mjesta jer najstariju bilješku o štovanju Gospe Snježne u Osijeku donosi povjesničar Josip Bösendorfer koji bilježi da je 1704. carska vojska ispred Gospe Snježne u Donjem gradu podigla svoj šator.
„Ova je crkva otvorena tijekom dana, u njoj uvijek netko moli i izlijeva svoje srce ili zahvaljuje, a brojni svjedoče kako im je Gospa bila pomoćnica. Molimo i mi na ovom milosnom mjestu: vi žalosni znajte da je i Majka Marija prošla put poput vašega držeći sina na rukama; i siromašni, također, i sve što nam se događa naša Majka razumije“, kazao je Jurić te je, osvrćući se na Dan pobjede i domovinske zahvalnosti te Dan hrvatskih branitelja, rekao: „Baš na današnji blagdan Snježne Gospe za Hrvatsku se dogodilo nešto uzvišeno i veliko: Knin je oslobođen nakon svih ratnih tegoba. Naša je vojska isticala Gospu u ratu i skoro svi branitelji su imali krunicu oko vrata! Jako me boli što se u javnosti, dok slavimo, to prešućuje. Koliko sam krunica blagoslovio! Branitelji su tražili snagu, silu Božju i zagovor odozgo. Da smo svima u Saboru i Vladi te i drugima u politici dali krunicu, možda bi nam danas bilo ljepše, bolje. Gospa je uz hrvatski narod izvojevala i ovu zadnju pobjedu jer voli svoj vjerni puk, čestitost i plemenitost. Molimo za nas i naš napaćeni narod. Neka nas Bog blagoslovi i Gospa zagovara, a domovinu čuva.“
Uz tri-stoljetni jubilej sačuvanoga zapisa o povijesnom događaju sa spomenom na kapelu sv. Marije od Snijega vezana je zanimljiva povijest. Naime, povijesna vrela ukazuju da je prvotna kapelica bila blizu ondašnjeg groblja i tržnice, a iz prvih zapisa u matičnoj knjizi umrlih za Osijek iz 1701. može se zaključiti kako je kapelica sagrađena uoči osnutka groblja u Donjem gradu 1699. godine. Premještanjem groblja na novu lokaciju kapelica ostaje na istom mjestu na Trgu bana Jelačića gdje je danas. Prva ili druga kapelica od drveta sagrađena je 1752., no još ranije je zabilježeno oko 1731. kako je u vrtu udovice de Neufille sagrađena kapelica Snježne Gospe, a zemljište je s kapelicom kasnije oporučno ostavljeno isusovcima. Kapelica je srušena je 1895. godine i na istomu mjestu podignuta nova u razdoblju od 1895. do 1898. godine i ona je i danas hodočasničko mjesto koje Osječani nazivaju „Tihim svetištem Osijeka“ jer su ovdje brojni iskusili Gospin zagovor. Kapelica, zaštićeni spomenik kulture, je u Drugom svjetskom ratu teško oštećena bombardiranjem (oltar je netaknut), a 1949. obnovljena je u izvornom obliku (iz 1898.) te 2008. godine. Nevenka Špoljarić