Peto predavanje u sklopu Projekta „Mladi – nada i snaga zajednice“

IVANKOVO (TU) – u Župi Rođenja sv. Ivana Krstitelja u Ivankovu, u srijedu, 5. studenoga 2025. održano je i peto predavanje u sklopu projekta „Mladi – nada i snaga zajednice“. Predavanju je održala s. Meri Muše, članica sestara Službenica Milosrđa (Ančele) koja je uz duhovni poziv i logoterapeutkinja. Tema predavanje bila je „Mladenački burnout“ odnosno sagorijevanje mladih uslijed različitih okolnosti, a okupila je učenike prvog i drugog razreda srednje škole i druge koji su željeli nazočiti predavanju.

Sestra Meri je započela predavanje interaktivno, pokušavajući mlade potaknuti da zaključe u kojem stanju budnosti, snage, života se nalaze te jesu li puni mladenačke snage ili misle da bi možda mogli bolje i više, da ih možda nešto umara, a ne znaju što je to. Nakon uvoda predavačica je mladima približila dimenzije čovjeka, da on nije samo ono tjelesno, nego da je čovjek složeni pojam, biće od tijela, psihe i duha te da je potrebno cijeniti i hraniti sve tri dimenzije kako bi čovjek rastao i razvijao se u skladnu, potpunu osobu. S. Meri je također definirala i pojam smisla te da o smislenosti života, uređenju života i životnih situacija, za razliku od bilo kojeg drugog stvorenja, biljaka ili životinja, čovjek može uvelike razmišljati, kreirati svoj život i uređivati ga onako kako njemu odgovara. Naravno, uz slobodu koju čovjek ima za uređenje smislenosti vlastitog života, on ima i odgovornost ne omalovažiti i podcijeniti život drugoga te na uštrb tuđega života graditi svoj.

Predavačica je mlade koji su se okupili pozvala da se trude živjeti smisleno, s određenim ciljevima, onim svakodnevnim koji im mogu i trebaju biti svojevrsni pokretač prema naprijed pa sve do onih većih ciljeva koji su dugotrajniji i za koje se treba više potruditi. Čovjek svakako izgara, troši svoj život, no ukoliko ima smisao života, on ne izgara na jedan negativno konotiran način, nego se on daje za drugoga ili za određene vrijednosti za koje se isplati davati. Tako i mlade osobe, trebaju odabrati prave vrijednosti u životu te izgarajući za njih, oni daju, duhovno rečeno, određenu svjetlost ovom svijetu, dok bez smisla, izgaraju, troše se i padaju u još veći besmisao života.

Projekt Mladi – nada i snaga zajednice projekt je koji je na jedan natječaj prijavila župa Rođenja sv. Ivana Krstitelja iz Ivankova. Cilj projekta je pomoći mladima shvatiti njihov položaj u društvu, njihovu društvenu važnost i mogućnosti kojima oni mogu ovo društvo učiniti boljim. Krešimir Šaf