
ĐAKOVO (TU) – Slavlje slavenskih apostola, sv. Ćirila i Metoda, zaštitnika Đakovačko-osječke crkvene pokrajine započelo je pred njihovim oltarom u đakovačkoj katedrali pjevanim litanijama svete braće. Misno slavlje predvodio je đakovačko-osječki nadbiskup metropolit Đuro Hranić u zajedništvu s nadbiskupom u miru Marinom Srakićem i šestoricom svećenika središnjih nadbiskupijskih ustanova. Kod oltara su posluživali đakovački bogoslovi, a liturgijsko pjevanje predvodio je zbor Santo na čelu sa s. Jelenom Kovačević.
Započinjući homiliju nadbiskup Hranić je govorio o svetim slavenskim apostolima Ćirilu i Metodu čije je djelovanje bilo posvećeno širenju Radosne vijesti slavenskim narodima. Preveli su Sveto pismo i bogoslužne knjige na narodni jezik i katehizirali narod na njegovu jeziku te udarili temelje književnome jeziku, kulturi, znanosti, trgovini…Prolazeći kroz panonske krajeve, na putu prema Rimu, susreli su se i sa stroslavenskim jezikom. Sv. Metod je nosio titul srijemskoga metropolita što ga izravno povezuje s ovim krajevima, sa slavnom Srijemskom biskupijom koja je do 2008. bila u zajedništvu s Đakovačkom.
Tada je osnovana Đakovačko-osječka crkvena pokrajina čiji su zaštitnici postali sv. Ćiril i Metod. 1881. godine biskup Strossmayer je organizirao sveslavensko hodočašće u Rim kojim je htio zahvaliti papi Lavu XIII. jer je svetu braću uvrstio u kalendar sveopće Crkve. 1980. papa Ivan Pavao II. proglasio ih je suzaštitnicima Europe, a europska proslava 1100. obljetnice svetoga Metoda bila je upravo u Đakovu 1981. godine. Na tom je slavlju blistao tadašnji đakovački biskup Ćiril Kos koji je uz Strossmayera bio gorljivi promicatelj djela svete braće. Mons. Hranić se spomenuo tada i 22. obljetnice smrti biskupa Ćirila koji je umro 6. srpnja 2003. i za koga je prikazano euharistijsko slavlje.
„Danas mi slavensku braću Ćirila i Metoda prepoznajemo kao veoma aktualne i u našem vremenu jer su izvanredno spojili evanđeosku jednostavnost sa visokom intelektualnom naobrazbom. Njihovo poslanje je i u današnje vrijeme iznimno važno jer poziva slavenske narode na međusobni mir i uzajamnu podršku i na ljubav prema vlastitom identitetu i na doprinos velikoj europskoj obitelji. Nismo ništa manje vrijedni u odnosu na druge kulture i pozvani smo i trebamo voljeti svoje i biti ponosni na ono što je naše“, rekao je nadbiskup Đuro.
Zaključujući homiliju podsjetio je da sve što imamo i što jesmo dolazi po tome što smo Isusovi učenici, što smo članovi jedne, svete, katoličke i apostolske Crkve, što smo povezani od samih početaka od 679. godine sa Svetom Stolicom. U tu su se baštinu ugradili i đakovački biskupi od kojih se nadbiskup Hranić te večeri posebno spomenuo biskupa Kosa o 22. obljetnici njegove smrti te nadbiskupa u miru Marina o njegovu 88. rođendanu. Mons. Hranić je pozvao narod na molitvu za te pastire.
Na kraju misnoga slavlja nadbiskup Đuro je izrekao rođendansku čestitku svome prethodniku nadbiskupu Marinu u ime svećenika, bogoslova, časnih sestara, vjernika i u svoje ime obrativši mu se riječima: „Vaš život prepoznajemo kao neizmjeran Božji dar i našoj nadbiskupijskoj zajednici u kojoj ste se ugrađivali i u kojoj se darujete od svoga djetinjstva.“ Nabrojao je mons. Hranić sve službe koje je nadbiskup Marin prihvaćao i obavljao te njegov neumorni studijski rad i u mirovni. Zahvalio je Bogu i nadbiskupu Marinu na svemu te mu poželio dobro zdravlje i iskustvo Božje blizine. Dvije studentice KBF-a u znak pažnje i ljubavi predale su nadbiskupu Marinu buketu cvijeća.
Nakon misnoga blagoslova koji su zajedno podijelili nadbiskupi Đuro i Marin svi su se uputili u kriptu katedrale gdje se molilo na grobu biskupa Ćirila Kosa. Tiskovni ured