PULA (TU) – U Puli, Valbandonu, od 29. do 30. rujna 2017. održan je stručni skup Podrška obitelji u krizi namijenjen stručnoj javnosti i djelatnicima crkvenih Bračnih i obiteljskih savjetovališta i djelatnicima Ureda za obitelj, kao i ostalim suradnicima i volonterima u pastoralu braka i obitelji. Među djelatnicima iz tridesetak savjetovališta iz Hrvatske i Bosne i Hercegovine, bili su i djelatnici Bračnog i obiteljskog savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije.
Prvog dana održana su četiri tematska predavanja, a prvo među njima održao je mons. dr. Pero Aračić, umirovljeni profesor KBF-a u Đakovu, na temu „Ranjeni brakovi, obitelji i djeca: crkveni i društveni rad“. U svom izlaganju ukazao je na distinkciju između pojmova rastave i razvoda, tj. procesa i postupka, te na enorman porast broja brakorazvoda, pitajući se kolika je društvena odgovornost, ali i odgovornost Crkve na poražavajuće statističke podatke. Razvod je postupak koji ranjava sve sudionike, na poseban način su pogođena djeca, koja razvod promatraju kao rastanak, osjećaju ga svojevrsnu nebrigu i odsutnost ljubavi roditelja. U radu s osobama koje su u postupku razvoda, ili koje su već razvede treba koristiti strategiju ‘izuvanja svojih sandala pred tlom drugoga’.
Proces pomirenja usmjeren je na dvanaest koraka: ne osvetiti se i zaustaviti napadačke čine, priznati svoju povrijeđenost i ‘siromaštvo’, podijeliti s nekim svoju povrijeđenost, dobro identificirati svoj gubitak i obaviti žalovanje, prihvatiti srdžbu i želju za osvetom, oprostiti samom sebi, shvatiti svoga uvreditelja, naći u svom životu smisao povrede, iskustvo dobivanih oproštenja – čovjek je dostojan oproštenja, prestati nastojati oprostiti po svaku cijenu, otvoriti se milosti opraštanja, odlučiti okončati ili obnoviti svoj odnos. Sustavni rad s obiteljima podrazumijeva i rad na integraciji u zajednicu kroz susrete sa stručnim osobama, informiranje, te uz pastoralno praćenje.
Održana su još predavanja: prof. dr. Marina Ajduković, Pravni fakultet u Zagrebu, „Kako podržavati siromašne obitelji s djecom: Ljudska i društvena odgovornost svih društvenih dionika“, izv. prof. Slavica Blažeka Kokorić, Pravni fakultet u Zagrebu, „Kako podržati obitelj u suočavanju sa suvremenim rizicima – izgradnja učinkovitih modela podrške“ te mr. sc. Ilija Jakovljević, Interdijecezanski ženidbeni sud prvog stupnja u Rijeci, „Pravno-pastoralna briga za rastavljene u svjetlu nauka pape Franje“.
Drugog dana stručnog skupa održana je supervizija djelatnika i suradnika BIOS-a u tri supervizijske grupe. Supervizori su bile prof. Marina Ajduković, Ines Puhar, Irena Krajcar. Nakon supervizije uslijedio je Interni susret djelatnika i suradnika BIOS-a o budućnosti BIOS-a u Hrvatskoj s prijedlozima i diskusijom. Suzana Matošević