SLAVONSKI BROD (TU) – Završen je ciklus psihosocijalnih radionica za djecu koje su se održavale u organizaciji Savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije tijekom srpnja, kolovoza i rujna 2017. godine u Slavonskom Brodu. Susreti su se održavali u prostorima Bračnog i obiteljskog savjetovališta i Savjetovališta za žrtve obiteljskog nasilja u trajanju od sat i pol vremena.
Kroz nekoliko radionica bavilo se temama od iznimnog značaja za emocionalni i socijalni razvoj djece, pri čemu su korištene različite aktivnosti kao što su rasprava, igranje uloga, pričanje priča, crtanje i različite igre.
Cilj je prije svega bio potaknuti druženje i razmjenu mišljenja, što je i ostvareno. Također, voditelji su se usmjerili na osvještavanje slike o sebi i onog što kod sebe volimo, ali i onog što bismo željeli promijeniti. Zaključeno je kako je u redu imati i „pozitivne“ i „negativne“ osobine, ali je važno biti svjestan i jednih i drugih. Zbog ovih prvih treba biti ponosan i njegovati ih i dalje, a ove druge pokušati promijeniti i ne osjećati se loše zbog njih. Jedna od važnih tema je bila komunikacija, odnosno kako govorimo i kako slušamo druge oko sebe te kada može doći do različitih nesporazuma.
Primijećeno je kako često poruka koju osoba pošalje ne mora biti jednaka onoj koju druga osoba čuje zbog različitih razloga koji djeluju na to. Obično kada dođe do nesporazuma može doći i do sukoba, tako da su okupljeni zajedno prepoznavali situacije kada i zašto može doći do sukoba te kako se sve mogu ponašati u takvoj situaciji. Na zadnjoj radionici istaknuta je važnost suradnje, koja je često za uspjeh puno važnija od toga da se uvijek pokušava natjecati i biti bolji od drugih. Djeca su dobro prihvatila većinu aktivnosti i prema njihovim izjavama osjećali se ugodno i dobro te su naučili i nešto novo. Ivana Stvorić