
SLAVONSKI BROD (TU) – Spomen sjećanje na ubijenu i stradalu djecu u Domovinskom ratu po prvi je puta kao spomendan propisan Zakonom u Republici Hrvatskoj obilježen u subotu, 3. svibnja 2025. u Slavonskom Brodu, gradu u kojem je dan 3. svibnja 1992. upamćen kao najkrvaviji ratni dan u povijesti grada, jer je toga dana ubijeno najviše djece u jednom danu, njih šestero, a od 402 poginule djece u Domovinskom ratu u tom je gradu poginulo 28 djece, što je najveći broj poginule djece u nekoj jedinici lokalne samouprave u Republici Hrvatskoj.
Nakon što je u jutarnjim satima s izaslanstvom Vlade Republike Hrvatske premijer Andrej Plenković položio vijence ispred spomenika Prekinuto djetinjstvo, u franjevačkom samostanu gdje se okupilo osamdesetak roditelja poginule djece u Domovinskom ratu iz raznih krajeva Hrvatske od Dubrovnika do Vukovara, premijer Plenković susreo se s njima te njima kao i svima koji su svih ovih godina čuvali uspomenu na ubijenu djecu, na one, kako je rekao, koji su tada bili jako mali, a stradali su pod granatama, u skloništima, na igralištima. Podsjetivši kako je u Domovinskom ratu u Hrvatskoj ubijeno 402 djece, a ranjeno njih više od 1.200 premijer se posebno zahvalio potpredsjedniku Vlade i ministru hrvatskih branitelja Tomi Medvedu, koji je pokrenuo zakonsku inicijativu za uvođenje toga spomendana, te istaknuo da zločini nad djecom, civilima i civilnom infrastrukturom jasno ukazuju na karakter velikosrpske agresije koju je vodio režim Slobodana Miloševića.
Roditelji i predstavnici udruga i društveno-političkih vlasti na čelu s ministrom Medvedom sudjelovali su potom na misnom slavlju koje je u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva predvodio umirovljeni požeški biskup Antun Škvorčević. Uz gvardijana fra Slavka Milića suslavili su preč. Ivica Žuljević, predstojnik Nacionalnog ureda za katoličke škole, fra Ivica Pavlović, policijski kapelan i vlč. Ivan Begović.
U prigodnoj homiliji biskup Škvorčević je ustvrdio da su takve prigode veliki poziv i poticaj da provjerimo hrvatsku slobodu – jesmo li mi slobodni samo onim što je oko nas ili se sloboda u nama dogodila na Božji način da pristupamo onima koji su bili žrtve, oni maleni, onako kako im Bog pristupa s ljubavlju i bez kalkulacija.
„Dolazeći na grobove i spominjući se žrtava zla mi u njima čitamo Božju ljubav koja zrači iz njihove žrtve iz njihove položenosti života koja ih nije ostavila. To je ona ljubav koju nam je On posvjedočio u Isusu Kristu i kojom je pobijedio smrt. Mi nastupamo prema njima svojom ograničenom ljubavlju i onda se događa najljepši i najbolji spomen, spomen u ljubavi, spomen blizine, gdje nitko nije ponižen, nego smo svi uzvišeni na onu razinu prema kojoj svi putujemo i želimo ih doseći“, rekao je biskup Škvorčević.
Citirajući pjesmu Maka Dizdara „Ima jedna modra rijeka“, pojasnio je kako naš život poput rijeke koja teče i preko koje treba prijeći da bi stigli na obalu kojoj pripadamo kako bi upoznali pravu istinu o nama. „Kad s Isusovog polazišta gledamo našu poginulu djecu ona su po svom krštenju bila prigrljena Isusovom pobjedničkom ljubavlju nad smrću jer su po krštenju po vodi prešli preko rijeke, preko naših nemoći ljudskih, prešli na balu gdje samo ljuba vlada. Želja mi je osobito s vama roditeljima baš budnom ljubavlju u svom srcu za Isusa Krista prići ovoj poginuloj djeci, pa onda ne samo s osjećajima biti s njima, nego srcem punom ljubavlju ižarivati je prema njima poginulima, a oni ižaruju prema nama tu istu Božju ljubav koja je u njima.
Gdje god je najmanje, najnemoćnije tu je Krist prisutan, jer se Krist poistovjetio s najmanjima. Kroz nedužnu smrt poginule djece njegova nas ljubav oko njih okuplja. Tu im postajemo najbliži. U malenosti poginule djece prepoznajemo veličinu koju je Isus Krist ostvario putem malenosti na križu pobijedivši smrt“, zaključio je biskup Škvorčević. Roditeljima je zaželio da im Gospodin udijeli obilje svoje božanske utjehe. On je na kraju mise zahvalio Zajednici udruga hrvatskih civilnih stradalnika Domovinskog rata i njihovoj predsjednici Julijani Rosandić koji su pod pokroviteljstvom Ministarstva hrvatskih branitelja bili organizatori tog velikog događaja, kojim čuvaju spomen na poginulu djecu kao trajno sjećanje i obvezu budućim generacijama.
Poslije mise roditelji poginule djece, predstavnici društveno političkih vlasti, udruga, policije, vojske i ostali vjernici položili su vijence i cvijeće te zapalili svijeće kod spomen obilježja poginuloj djeci u Republici Hrvatskoj. Riječ je o spomen obilježju Prekinuto djetinjstvo podignutog 2016., koji kroz motiv slagalice (puzzli) u kojoj nedostaju dvije, simbolizira nedovršene životne slagalice nedoživljene mladosti, nakon što su tolika djeca prerano postala anđeli na nebu. Najmlađoj žrtvi bilo je šest mjeseci, a najstarijoj 18 godina.
Prigodnim pjesmama program je pjevanjem animirala vokalna skupina Ad astra. Prigodan glazbeno recitatorski program na kojem su nastupila djeca brodskih osnovnih škola i Glazbene škole nastavljen je u dvorani Glazbene škole, a potom zajedničkim ručkom u restoranu Kristal. B. Lukačević