
ĐAKOVO (TU) – U svečanoj dvorani biskupa Mandića Središnje najdbiskupijske knjižnice u Đakovu, u subotu 15. ožujka 2025. održan je seminar za župne glazbene suradnike i podjeljene su potvrdnice polaznicima Nadbiskupijske glazbene škole nakon završene dvogodišnje formacije. Predavači na seminaru bili su dvojica župnika – glazbenika – koji su iz perspektive svoje župničke službe govorili o glazbi u liturgiji.
Uvodno razmatranje, koje je završilo molitvom, o ljepoti, uzvišenosti i svetosti crkvene glazbe održao je maestro Ivan Andrić, voditelj Nadbiskupijskog ureda za crkvenu glazbu i voditelj Nadbiskupijske glazbene škole.
Prvo predavanje održao je Dejan Bubalo, župnik Župe Rođenja BDM u Višnjevu. On je govorio o onome što je u svojih 15 godina svećeništva doživio na župama i što danas doživljava u smislu liturgijskih slavlja i kakve sve probleme je susreo. Liturgijska slavlja su mjesta gdje se vjernička zajednica okuplja na slavlje bogoštovnih čina. Svako liturgijsko slavlje je već osmišljeno i zato ne treba nešto posebno izmišljati nego ga samo jednostavno realizirati, rekao je predavač. U liturgijskom slavlju posebnu ulogu imaju svećenik, pjevači, voditelj zbora i orguljaš. Problemi se pojavljuju kod izbora repertoara koji će se pjevati jer on često ne odgovara pojedinom liturgijskom činu zato je potrebna pouka o liturgiji i njezinu smislu kako bi pjesme bile u skladu s liturgijskim činima, izražavale ono o čemu liturgija govori i uzdizale čovjeka svetome. Misa je najveća molitva, a ne promocija pojedinaca ili skupina stoga treba i zajednicu uključiti u pjevanje (npr. kroz poznate pripjeve ili poznate antifone). Zatim je župnik Bubalo govorio o tehničkim i organizacijskim problemima te o problemima sa stavom i ponašanjem članova zbora i zborovođa te orguljaša jer izvođenje liturgijske glazbe nije koncert i zato treba njegovati zajedništvo i redovito dolaziti na probe.
„Ako se svi ovi elementi usklade, liturgijska glazba može postati moćan instrument evangelizacije, kateheze, vjeronauka, poučavanja, molitve… a ne samo izvođačka umjetnost,“ zaključio je izlaganje župnik Bubalo.
Drugo predavanje održao je Mario Brkić, župnik Župe sv. Ćirila i Metoda u Vinkovcima. On je započeo s Drugim vatikanskim koncilom koji je donio Konstituciju o svetoj liturgiji prije 60 godina, a liturgija je danas jako osiromašena i doživljava svojevrsnu dekadenciju koja je zapravo u skladu s krizom vjere s kojom se suočava današnji čovjek. Župnik Brkić je ustvrdio: „Inicijalna nakana Konstitucije II. vatikanskog koncila Sacrosanctum concilium bila je slavlje otajstva vjere približiti onome tko u njemu sudjeluje. Problem je nastao kada je svatko počeo po vlastitom nahođenju tumačiti ovu nakanu koncila. Liturgija se počela shvaćati na različite načine, a u pozadini te činjenice stoje i različiti načini shvaćanja Crkve, Boga i odnosa ljudi s Bogom.“
Pozvani smo živjeti, a ne odrađivati liturgiju, rekao je predavač Brkić misleći na mističnost i svetost liturgijskih čina u kojima slavimo Boga. „Shvatio sam da glazba nije potrebna liturgiji, nego je liturgija potrebna glazbi. Glazba koju pjevamo u našim crkvama dobiva smisao od same liturgije. Ako glazbom koju izvodimo za vrijeme svetih misa okrećemo leđa liturgiji i gledamo prema nama samima, izgubili smo sve što smo mogli dobiti, a što je još gore – sa sobom smo odvukli sav prisutan narod, osim onih koji su se mrštili na naše pjesme i način izvođenja i nisu dali da ih ponese efekt mase.“
O liturgijskom pjevanju Brkić je rakao: „Liturgijsko pjevanje trebalo bi svojom ljepotom uvijek ukazivati na istinu naše vjere. Ono nas svojom svetošću treba sjediniti s Bogom, a ne nas svojom bukom i banalnošću odvratiti od neba. Ne želimo ostati prizemljeni, barem ne za vrijeme liturgije. Dok slavimo svetu misu postajemo dio neba. Zato u tom događaju nikako nema mjesta za profano, posebno ne za glazbu koja nas želi zadržati na zemlji.“
Na kraju je župnik Brkić dao neke konkretne upute sudionicima seminara kako raditi s velikom i dječjim zborom i kako se dobro pripemiti za litugijska slavlja.
Nakon kratke rasprave i pojašnjenja nejasnoga iz izlaganja dvojice župnika maestro Andrić je pozvao sve sudionike da zapjevaju himan Tebe Boga hvalimo kao uvod u čin podjele potvrdnica polaznicima koji su završili dvogodišnju formaciju na Nadbiskupijskoj glazbenoj školi. Od 31 polaznika Školu su završila 22 polaznika. Potvrdnice im je uručio maestro Andrić voditelj Nadbiskupijske glazbene škole. Tiskovni ured