Aktivnosti osječke podružnice HKLD-a

OSIJEK (TU) – U utorak, 3. prosinca 2024. godine, podružnica HKLD-a u Osijeku organizirala je predavanje na temu „Mentalnog zdravlja žena“, pod voditeljstvom psihijatrice prof. prim. dr. sc. Dunje Degmečić, predstojnice Klinike za psihijatriju Kliničkog bolničkog centra Osijek i Katedre za psihijatriju i psihološku medicinu Medicinskog fakulteta u Osijeku. Slušatelji su pokazali izrazit interes aktivno sudjelujući putem pitanja i rasprave, što ukazuje na važnost teme i njezin doprinos stručnom radu liječnika.

Naglašeno je da je mentalno zdravlje žena iznimno važno, ne samo za njihovu osobnu dobrobit, već i za zdravlje obitelji i šire zajednice. S obzirom na specifične biološke, psihološke i socijalne čimbenike, ono zahtijeva poseban pristup koji obuhvaća prevenciju, ranu dijagnostiku i sveobuhvatnu podršku. Žene su često izložene „internalizirajućim“ poremećajima poput depresije i anksioznosti, koji se javljaju dvostruko češće nego kod muškaraca. Ovi poremećaji utječu na njihovu sposobnost nošenja sa svakodnevnim izazovima te na kvalitetu njihovih odnosa i život općenito. Depresija, na primjer, nije samo osobna borba – ona utječe na partnerske odnose, roditeljsku sposobnost i ukupnu dinamiku obitelji, uputila je Degmečić.

Pojasnila je i kako anksiozni poremećaji često ograničavaju žene u obavljanju profesionalnih i društvenih uloga, čime dodatno smanjuju njihovu kvalitetu života. „Sustavi zdravstvene zaštite moraju prepoznati specifične potrebe žena i osigurati pravovremenu pomoć, osobito u ključnim životnim razdobljima kao što je peripartalno razdoblje. Žene su često suočene s višestrukim ulogama i pritiscima koji narušavaju njihovo mentalno zdravlje. Zaposlene žene balansiraju između karijere i obiteljskih obaveza, dok su nezaposlene žene podložnije nesigurnosti i siromaštvu, što povećava rizik od mentalnih poremećaja. Posebno je zabrinjavajuće što žene nižeg socioekonomskog statusa češće doživljavaju nasilje, koje značajno narušava njihovo mentalno zdravlje. Unatoč izazovima, žene često pronalaze snagu u stvaranju mreže podrške, otvorenom izražavanju emocija i spremnosti da potraže pomoć. Međutim, stigma i nedostatak resursa za mentalno zdravlje još uvijek ograničavaju mnoge žene u pristupu adekvatnoj skrbi“, naglasila je prof. prim. dr. sc. Degmečić.

Predavačica je na kraju zaključila kako je „očuvanje mentalnog zdravlja žena ključan je temelj za zdravije i stabilnije društvo. Žene često igraju središnju ulogu u obiteljima i zajednicama, a njihova dobrobit ima multiplikativni učinak na zdravlje djece, partnera i šireg društva. Ulaganje u njihovo mentalno zdravlje donosi dugoročne koristi kroz smanjenje troškova zdravstvene skrbi, povećanje produktivnosti i jačanje društvene kohezije. Promicanjem svijesti, povećanjem dostupnosti resursa i stvaranjem podržavajuće okoline, možemo osnažiti žene i potaknuti dugoročne promjene koje će koristiti svima. Mentalno zdravlje žena nije samo osobna, već društvena vrijednost koju treba sustavno njegovati“.

Dana 14. studenoga 2024., u mjesecu posvećenom muškom zdravlju održano je prikladno predavanje u organizaciji osječke podružnice Hrvatskog katoličkog liječničkog društva. Prim. dr. sc. Oliver Pavlović, dr. med. održao je predavanje na temu “Genitalni tumori muškaraca”. Istaknuo je važnu poruku koja se može smatrati i porukom čitave inicijative u mjesecu studenom: otkrivanje genitalnih tumora u ranoj fazi dovodi do boljih ishoda liječenja. Drugim riječima, jednostavan pravovremeni pregled uistinu može spasiti život. Predavanje se nastavilo raspravom. Andrijana Šantić/Ivan Školka