ĐAKOVO (TU) – „Umorna bi Crkva bila znak da smo se učinili nedostojnima da nama upravlja Gospodin i da nas silno umara rascjep u koji smo upali, jer nitko ne može služiti dvojici Gospodara“, ističe izv. prof. dr. sc. Boris Vulić, glavni i odgovorni urednik Vjesnika Đakovačko-osječke nadbiskupije u svom uvodniku prosinačkog broja Vjesnika koji obrađuje temu „Umorna Crkva?“.
O temi broja pišu: Tonči Matulić („Umorna Crkva i Crkva koja dolazi“); Davor Vuković („Umorni svećenici i putovi odmora“); Krešimir Šimić („Ekleziološki imaginarij i jedno tijelo“); fra Vili Radman („Umorna Crkva: eshatološki izvor žive Crkve“); Suzana Vuletić („(Neo)farizejski ustanak“).
„Penzijo, kad ćeš?!“ naslov je kolumne za svećenike Zdenka Ilića, u rubrici Demografski izazovi u pastoralu Stanislav Šota piše „Radimo li svakodnevno osam sati na Gospodnjoj njivi?“; Zvonko Pažin u rubrici Liturgijska zborovanja nastavlja pisati „Iz riznice naših vlastitih obrednika (32) – ovoga puta o povijesti i značenju vlastitih obrednika. Propovijedi su priredili: Nino Perica, Davor Senjan, Krešimir Šaf, Stjepan Matezović, Pavao Mikulčić, Davor Vuković, Mario Žigman i Robert Almaši, a euharistijsko klanjanje u došašću osmislio je Josip Filipović. Bruno Diklić u rubrici Meditatio Gregoriana piše pod naslovom „Gaudete in Domino“, glazbeni prilog „K tebi, Gospodine“ priredio je Ivan Rakonca, a u rubrici Bračno i obiteljsko savjetovalište Ana Ivančan piše na temu „U potrazi za srećom“. Razgovor s povodom nosi naslov „A sada počinje Sinoda“. Razgovarali smo s pomoćnim biskupom đakovačko-osječkim Ivanom Ćurićem o iskustvima, zaključcima i osobnim dojmovima koje nosi sa završnog zasjedanja Biskupske sinode o sinodalnosti.
„Pronalazak samoga sebe u magli života“ naslov je kolumne za vjeroučitelje Zvonimira Vidovića; pripremu za vjeronaučni sat na temu „Sveti Nikola – omiljeni svetac djece“ osmislila je Ana Želinski; župne kateheze za prosinac priredile su Ankica Savić i Sani Gilja; obiteljske kateheze Iva Maričić, a u katehetskim materijalima za odrasle Pavao Madžarević piše pod naslovom „Sieger Köder – župnik koji zna slikati“ te donosi „Devetnicu Božiću“. Materijale za biblijsku skupinu priredio je Ivan Benaković na temu „Misli o djeci koju Bog ljubi, u svjetlu Prve Ivanove poslanice“. U Pogledu u knjigu Željko Filajdić predstavlja četvrto dopunjeno izdanje Litanijara koji je priredio vlč. Stjepan Maroslavac.
Informativni dio broja donosi priopćenje sa 69. zasjedanja Sabora HBK-a, izvješće o spomen-hodočašću Đakovačko-osječke nadbiskupije o 33. obljetnici Dana sjećanja na žrtvu Vukovara i homiliju zagrebačkog nadbiskupa Dražena Kutleše, kao i vijest o blagoslovu kapele Krista, kralja mučenika u Vukovaru. Tu su i vijesti o obilježavanju Dana Vukovarsko-srijemske županije, proslavi Dana KBF-a u Đakovu, 25. obljetnici crkve bl. Alojzija Stepinca u Mirkovcima te posjetu bugarskog veleposlanstva koje je odalo poštovanje biskupu Strossmayeru. Omot broja donosi vijesti o prvom zajedničkom euharistijskom klanjanju KBF-a i Sjemeništa u Đakovu te suradnji Subotičke biskupije i Đakovačko-osječke nadbiskupije. Tomislav Ćurić i Drago Marković pišu o kaležu izrađenom u Beču 1913. godine, a ovaj prosinački broj Vjesnika donosi i cjelokupni sadržaj 152. godišta koje obuhvaća 1532 stranice. M. Kuveždanin