SLAVONSKI BROD (TU) – Pod geslom „Mali križ – velika žrtva“, u spomen na najnevinije žrtve Domovinskog rata u Hrvatskoj – njih dosada registriranih 402 poginule djece, održan je u Slavonskom je Brodu u subotu, 27. svibnja 15. Susret roditelja poginule djece i ostalih civilnih žrtava Domovinskog rata.
Susret se svake godine održava u Slavonskom Brodu, jer je u tom gradu u Domovinskom ratu poginulo najviše djece, njih 28. U organizaciji Zajednice Udruga hrvatskih civilnih stradalnika iz Domovinskoga rata susret je započeo misnim slavljem, koje je u franjevačkoj crkvi Presvetog Trojstva predvodio fra Klaudio Milohanović, ravnatelj brodske klasične gimnazije Fra Marijana Lanosovića. Suslavili su fra Ilija Jerković, ravnatelj „Zlatnog cekina“ i Ivan Begović, župni vikar u Donjem Miholjcu, koji je propovijedao.
Budući je i sam kao dvogodišnji dječak u svom domu u Vinkovcima bio teško ranjen, vlč. Begović je u svojoj homiliji upozorio kako im se uporno pokušava staviti da su sva ta poginula djeca bili kolateralne žrtve, da su „kao usput stradali“. Uputio je i apel napose onima koji su na vlasti da se potrude u poboljšanju zakona i statusa civilnih stradalnika, koji su svojom žrtvom također dali obol u stvaranju Hrvatske države. Predsjednica Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika u Domovinskom ratu Julijana Rosandić uručila je župi Gospe Brze Pomoći i Franjevačkom samostanu zahvalnicu što su im pomagali u organizaciji dosadašnjih susreta.
Poslije mise podno spomen-obilježja „Prekinuto djetinjstvo“, podignutog prošle godine u parku Šetališta Braće Radića, predstavnici roditelja i rodbine poginulih, koji su došli iz raznih krajeva Hrvatske od Dubrovnika do Vukovara, predstavnici Zajednice udruga hrvatskih civilnih stradalnika u Domovinskom ratu, državna izaslanstva, predstavnici braniteljskih udruga, političkih stranaka, kao i brojni građani poklonili se i položili cvijeće i svijeće. Bijele ruže za svoje poginule vršnjake položila su i brodska djeca. U obliku srca u ove godine uređenom parku položeno je 402 lampiona za svako poginulo dijete. Glazbenim točkama program je uveličala ženska pjevačka skupina „Ad astra“.
Iako je prošlo 25 godina svaki spomen roditelje na njihovu djecu još je bolan, napose jer još nisu dočekali ničiju odgovornost za njihovo stradanje. No, ti susreti, na koje redovito svake godine dolazi većina njih, puno im znače. Posvjedočili su to neki roditelji, među kojima je bila i majka poginule 16-godišnje djevojčice, ranjenog sina i supruga koji je bio u logoru, Marija Lukšić – predsjednica Udruge hrvatskih civilnih stradalnika Dubrovačke županije. Ona je naglasila kako bi i Dubrovnik u kojem je poginulo dvadesetero maloljetne djece trebao kao i Slavonski Brod imati spomen-obilježje. Nakon svečanog programa u Glazbenoj školi, susret je završen zajedničkim ručkom. Brankica Lukačević