SLAVONSKI BROD (TU) – „Sestre uršulinke i pobožnost Gospi Brze Pomoći“, naslov je prve knjige Varaždinke Ruže Brčić, doktorice ekonomskih znanosti i redovite profesorice na zagrebačkom Sveučilištu, koja je u četvrtak, 11. svibnja predstavljena u Pastoralnom centru župe i svetišta Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu. Knjiga donosi osvrt na povijest i duhovnost uršulinki od utemeljenja Družbe 1535. godine, potom kratki prikaz povijesti hrvatskih uršulinki od dolaska 1703.godine u Varaždin do danas, a napose njihov dolazak i misiju u Slavonskom Brodu.
Kako je ova godina u znaku 60. obljetnice njihove prisutnosti, a čašćenje Gospe Brze Pomoći središte je svega djelovanja, središnji dio knjige posvećen je razvoju i plodovima čašćenja Gospe Brze Pomoći u duhovnoj povezanosti sa svećenicima i vjernicima. Iz vjerničkoga pouzdanja u Gospu Brze Pomoći, čiji je zagovor moljen pred njezinom slikom, nastalo je svetište u koje svakoga osmoga u mjesecu tisuće hodočasnika dolazi nebeskoj Majci moleći zagovor i zahvaljujući za tolike uslišane molitve. A autorica R. Brčić naglasila je da su je zadivile živa vjera i molitve tolikih hodočasnika Gospi, koja ih je uslišavala i po kojima se prepoznaje Božje djelovanje u tom svetištu. Na pisanje su je potaknula i neka saznanja koja je dobila od uršulinki o tome što se sve zapravo događalo u Slavonskom Brodu, počevši od samih početaka u teška komunistička vremena, a i to što je to jedino svetište u Hrvatskoj posvećeno Gospi Brze Pomoći. Krećući tim tragom događaja i sama je doživjela obraćenje jer je spoznala da se sve to događalo izvan dometa čovjekovih sposobnosti. Naglasila je i svoju želju da knjiga bude poticaj i drugima, da pišu o djelovanju milosti Božje po Gospinu zagovoru u ovom svetištu.
Sretan što se autorica odvažila pisati knjigu, uz prigodne darove, zahvalu joj je uputio domaći župnik i dekan Ivan Lenić. Naglasio je da je knjiga lepeza svega što se događalo u ovoj brodskoj duhovnoj oazi kroz 60 godina te da je Gospodin po čašćenju Gospe Brze Pomoći budio i učvršćivao vjeru u tolikim vjernicima, kako domaćim, tako i vjernicima gradova i župa koja su u tom vremenu nastajala te tisućama vjernika koji hodočaste nebeskoj Majci. Naglasio je kako 60. obljetnicu čašćenja Gospe Brze Pomoći nisu željeli slaviti na neki pompozan način, nego zastajući u zahvalnosti Gospodinu za sve što im je udijelio po Gospi tijekom redovitosti liturgijsko-pastoralnih događanja te se ponizno otvaraju milosti kako bi Bog svoje djelo mogao nastavljati i dalje te da ono bude na duhovno dobro generacijama koje dolaze.
Nazvavši knjigu pravom „bombom“ svoju radost nije skrivala ni donedavna provincijalna glavarica uršulinki s. Jasna Lučić, naglasivši kako je knjiga svojevrsno ispunjenje želje pok. biskupa Bäuerleina da se o pobožnosti Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu, koja je nikla iz duhovnih potreba i vjere samih vjernika, i zapiše. S. Jasna napisala je pogovor knjige dok je predgovor napisao đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, a svoj osvrt dao je i mons. Vjekoslav Huzjak, biskup bjelovarsko-križevački.
Predstavljanje na kojem su nazočile sestre uršulinke slavonskobrodske zajednice i novoizabrane savjetnice Hrvatske provincije na čelu s novom provincijalnom glavaricom s. Ksenijom Leko te druge redovnice grada, moderirala je vjeroučiteljica Emilija Dodig. Marijanskim skladbama ovo lijepo događanje uveličao je župni zbor pod vodstvom s. Monike Zvonarek. Brankica Lukačević