Sjećanje na poginule, nestale i umrle branitelje i civile u obrani Laslova

LASLOVO (TU) –  U Laslovu je u povodu 32. godišnjice sjećanja na poginule, nestale i umrle hrvatske branitelje i civile Laslova u Domovinskom ratu, 23. i 24. studenog održan program „Tužno i bolno sjećanje – Laslovo, 26. lipanj 1991. – 24. studeni 1991.“. Komemoracijska svečanost podsjetila je na povijest obrane istočne Hrvatske kada je Laslovo 152 dana bilo prva linija južne obrane „Nepokorenoga grada“ Osijeka do privremene okupacije mađarsko-hrvatskog sela kojeg su branili Hrvati i Mađari, vojnici iz Hrvatske i svijeta.

Prvoga dana sjećanja, u četvrtak, u Osnovnoj školi Laslovo priređen je „Sat povijesti o Domovinskom ratu“ tijekom kojeg su laslovački branitelji podsjetili na 152 dana herojske obrane sela nastanjenog mađarskim i hrvatskim stanovništvom. Potom je u predvečerje u Parku hrvatskih branitelja – mjestu posebnog pijeteta upaljeno 48 lampiona u znak sjećanja na poginule i preminule.

U petak, 24. studenog, uz molitvu je položeno cvijeće i upaljene su svijeće na svim počivalištima poginulih i umrlih hrvatskih branitelja. Također, u organizaciji Kluba Laslovo osječko-baranjske podružnice Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata RH, uz vodstvo Stjepana Dežea Rikija, obilježavanje je nastavljeno dočekom sudjelovatelja 5. polumaratona Osijek- Laslovo koji su istrčali u čast laslovačkih branitelja i zahvalnost Bogu za hrvatsku slobodu te su odali počast poginulima uz spomen-obilježje u Parku hrvatskih branitelja gdje je u podne održana središnja svečanost, koju je vodio laslovački dragovoljac Ladislav Ferenc. U svečanosti su sudjelovali: državni izaslanici – ministar hrvatskih branitelja i potpredsjednik Vlade RH Tomo Medved, i saborski zastupnik Robert Jankovics, predsjednik Demokratske zajednice Mađara u RH, predstavnici MORH-a, MUP-a, regionalne i lokalne samouprave, predstavnici hrvatskih i mađarskih udruga i postrojba, laslovački branitelji te obitelji poginulih i preminulih, izaslanstvo OŠ Laslovo s ravnateljicom Silvijom Bocka i mještani.

Ratni zapovjednik obrane Laslova Ladislav Kočiš pročitao je imena poginulih, nestalih i preminulih branitelja i civila Laslova upisana na oltar hrvatske domovine i vidljiva na spomeniku te je izvijestio kako je o laslovačkoj povijesti i Domovinskom ratu objavljena dvojezična (hrvatsko-mađarski) knjiga „Laslovo, 152.“ (autor L. Kočiš). Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća izaslanstava, okupljene je pozdravio ministar Medved čestitajući na herojskoj obrani Laslova o kojoj dokumentirano govori spomenuta knjiga, spomenuo je skori završetak laslovačkog Doma hrvatskih branitelja gdje će „mladi moći doći pogledati kroz što je sve prošlo Laslovo tijekom 152 dana obrane“ te je među prioritetima naglasio proces traženja 1803 osobe nestale u ratu čija je sudbina do danas nepoznata. Saborski zastupnik mađarske nacionalne manjine R. Jankovics istaknuo je da se svake godine u Laslovu treba prisjetiti enormne žrtve, koju je i mađarska zajednica, koja je ovdje živjela, podnijela za slobodnu i neovisnu Hrvatsku: „Zadnjih godinu dana počeli smo vraćati taj dug prema Laslovu jer se sredstvima državnog proračuna gradi Dom hrvatskih branitelja, koji bi trebao biti otvoren u srpnju iduće godine.“

Prigodni su recital održali laslovački osnovci. Naposljetku je više stotina prisutnih u hrvatsko-mađarskom zajedništvu molilo za duše poginulih, nestalih i preminulih hrvatskih branitelja i civila. Na hrvatskom jeziku odlomak sv. Evanđelja po Mateju (Mt 5, 1-12) o Isusovoj besjedi na gori pročitao je laslovački župnik Reformatske kršćanske crkve Mađara u RH Attila Kettős, a molitvu za pokojne predmolila je katolička novinarka Nevenka Špoljarić, ratna reporterka u Laslovu. Molitvu na mađarskom zaključio je György Varga, biskup Reformatske kršćanske crkve Mađara u Hrvatskoj.

Danas u Laslovu živi približno 250 Mađara te je na komemoraciji pročitano pismo Drage Horvata, generalnog konzula RH u Mađarskoj. U obrani Laslova, koje je prije Domovinskog rata ’91. imalo 1.298 stanovnika, poginulo je 48 branitelja, 27 je ranjenih, desetero  nestalih (četiri branitelja i šest civila). Obrana je trajala do 24. studenog kada su se preostali branitelji i civili s ratnim zapovjednikom Ladislavom Kočišem probili iz okruženja u kojemu su bili prethodnih dana, nakon okupacije Vukovara. U noćnom proboju iz sela prema slobodnom Ivanovcu kroz maglu i odvodne kanale pune vode spašeno je 267 branitelja, ranjenika i civila. Godine 2011. u Laslovu su bila 1074 stanovnika, od kojih 285 katolika i u tijeku je gradnja katoličke crkve. Nevenka Špoljarić