SICILIJA (TU) – Župljani Župe Preslavnog Imena Marijina iz Osijeka predvođeni svojim župnikom Filipom Perkovićem boravili su na Siciliji od 9. do 14. listopada 2023. odnosno hodočastili su Sicilijanskim putovima vjere i sunca.
Župnik je u duhovnom vodstvu svojih župljana svaki dan naglašavao jedan aspekt života i vjere pozivajući hodočasnike na tišinu, dubinu, razmišljanje, razmatranje i djelovanje. Svaka je misa uključivala tematsku propovijed koja je bila poticajnim impulsom za daljnji duhovi polet i vjernički rast. Župnik je u svojim razmatranjima uključivao radost, suze, molitvu kao komunikaciju, riječi i njihovo tumačenje, (različito) razumijevanje pa i nesporazume te zdravlje duše i tijela. Pozivajući hodočasnike da kao Kristovi sljedbenici uvijek promiču dobronamjernost, strpljivost, mudrost, u svojim poticajima je usmjeravao da molimo Gospodina za duh dobrote. Posebno snažni trenutci hodočašća bili su trenutci tišine i osobne molitve koji su slijedili nakon svake homilije. Svatko je od nas na svoj način ove trenutke činio molitvenima i produhovljenima. Budući da je za jaču povezanost s Bogom uvijek važno i osobno iskustvo te trenutak vlastita života, župnik je svaku svoju propovijed i tematsku riječ tog dana povezivao s hodočašćem, isprepletao duhovne i svjetovne aspekte kao realitete koje čine puninu našega kršćanskog života.
Duhovno-vjernički identitet hodočašća upotpunio je kulturno-povijesni dio koji je bio iznimno sadržajan i bogat. Obilazak mnogobrojnih velebnih katedrala, drevnih hramova, baroknih gradova obogatio je hodočasničko putovanje novim spoznajama i veličanstvenim vizurama sicilijanskih krajeva. Jedan od najpoznatijih simbola Sicilije je vulkan Etna. Na visinama ovoga otoka bili su i grčko kazalište uklesano u stijenu u Taormini, grad Enna – stari grčki polis iznad litice te crkva svete Rozalije – kapela na Monte Pellegrinu u blizini špilje gdje je sveta Rozalija, vrlo popularna i štovana svetica, zaštitnica grada Palerma, živjela. Antički lokalitet Dolina hramova i arheološki park izazivali su pozornost ne samo svojim karakterističnim arhitektonskim obilježjima nego i vegetacijom koja je pokazivala svu raskoš raznolikog drveća te njihovih plodova, poglavito badema, maslina, mandarina te egzotičnih indijskih smokava. I Palermo, kao najveći grad Sicilije i njezin glavni grad, ostavio je dojam živahnoga mediteranskoga grada prepunog živopisnih zgrada, pročelja, balkona, šarenih keramičkih rukotvorina i izdjeljaka te crkava i trgova. Sicilijansko je tlo ispunjeno mnogim svetcima i njhovim mučeništvima, čiji životi svjedoče ne samo o dubokoj ukorijenjenosti ovoga kraja u Katoličku Crkvu nego i sugeriraju hodočasnicima da trebaju biti istinski slušatelji i vršitelji Božje riječi koji predano i zahvalno žive svoju katoličku vjeru i njezine vrijednosti. Vesna Bjedov