VUKOVAR (TU) – U subotu, 4. ožujka 2017., nakon 18 mjeseci i 25 godina ‘poslije’, fra Ivica Jagodić, gvardijan Franjevačkog samostana i župnik crkve sv. Filipa i Jakova u Vukovaru javnosti je predstavio obnovljenu franjevačku kriptu ispod najstarijeg dijela vukovarske župne crkve.
Podsjećajući da je obnova započela u rujnu 2015., gvardijan je opisao stanje kripte koje je zatečeno po povratku u Vukovar, rekavši: „Sarkofazi i posljednji ostaci braće franjevaca i grofovske obitelji Eltz stoljećima su počivali u miru. No, nakon protjerivanja braće franjevaca iz samostana 1991. godine posmrtni ostaci franjevačke kripte doživljavaju opaku nemilost. Srpske paravojne snage grofovske sarkofage su isprevrtali tražeći blago, zlato i nakit ili pak oružje u zemljanom podu. Iza sebe su ostavili nehumanost i barbarstvo, a kriptu su u potpunosti devastirali.“
Sada je franjevačka kripta obnovljena u duhu vremena i u novome stilu, rekao je fra Ivica i pojasnio: „Prvi dio kripte zamišljen je kao molitveni prostor te je na raspolaganju mnogobrojnim hodočasnicima za molitvu i sakramentalna slavlja. U drugom dijelu obnovljene postavljeni su restaurirani sarkofazi grofova Eltz i njihove spomen-ploče s popisom pokojnih. Kako kripta ipak nije samo muzejski prostor, nego prije svega sakralni, središnje mjesto zauzima ‘oltar’ kao simbol Krista. Tu su i svijećnjaci i križ na oltaru, zatim brončana kontura grba Eltz na podu i aplikacije na sarkofazima. Jedan od najvažnijih efekata u obnovi kripte jest rasvjeta u jednom prigušenom i ‘žućkastome’ tonu, najbliža boji i svjetlu svijeća.“
Prvi i drugi dio kripte spaja uski prolaz ili hodnik s masivnim zidovima koji su ujedno i temelji crkve prvotno građene još početkom 18. stoljeća. U drugom dijelu kripte postavljeni su posljednji ostaci iz grofovske obitelji Eltz. U sredini drugoga dijela kripte u zemlji je iskopan oveći prostor s dimenzijama 100×100 cm, omeđen željeznim materijalom koji na sebi ima vrata s mogućnošću otvaranja. Iznad te željezne konstrukcije postavljena je spomena ploča u bakru, na kojoj stoji natpis s grbom: ‘Ossuarium Comitumabetin Eltz; Dominorumin Vukovar; R. I. P.’ Na lijevom zidu kripte postavljena je spomen ploča s imenima svih pokojnih iz obitelji grofova Eltz u Vukovaru. Uz sva tri zida restaurirani su sarkofazi grofova Eltz (muški, ženski i dječji sarkofag), izrađeni od cink lima s bogatim iskucanim ukrasima te lijevanim ukrasnim dijelovima. Površina sarkofaga je zaštićena bojom, a ukrasni dijelovi su pozlaćeni imitacijom zlatne boje.
Gvardijan je uputio kako je glavni i izvedbeni projekt franjevačke kripte u crkvi i samostanu sv. Filipa i Jakova u Vukovaru izradio Studio Kušan iz Zagreba u suradnji s Konzervatorskim odjelom Vukovar, a nadzorni organ bio je Emil Kolar. Građevinske radove izvelo je poduzeće Modular iz Osijeka; stolarske radove Ivica Funarić iz Bilja; elektro radove Parangal iz Osijeka, a obnovu ili restauriranje sarkofaga Miroslav Benaković iz Osijeka. U obnovljenoj kripti je i multimedijalni dio s mnogo informacija o strahotama Domovinskog rata. Troškovi obnove kripte iznose 700.000 kuna.
Predstavljanje obnovljene kripte obilježio je i dolazak prvih hodočasnika iz Splita i Solina, a gvardijan Jagodić odmah je predstavio i novi projekt: „S kriptom počinjemo i novi projekt, a to je budući franjevački muzej, s vidikovcem na tornju crkve. Radi se o projektu vrijednom 15,5 milijuna kuna, što ćemo pribaviti iz Fondova EU, a plan je da sve bude dovršeno do 2022. godine. Na taj će način vukovarski samostanski franjevački muzej u Hrvatskoj biti raritet, čak i predvodnik.“ Branka Ban