Vjeroučitelji osnovnih i srednjih škola na području Đakovačko-osječke metropolije tijekom lipnja pa do kraja prvoga tjedna u srpnju imali su priliku biti na 11 različitih destinacija pohađajući treće Županijsko stručno vijeće izvan učionice, a ukupno broje 13 vijeća.
Terensku edukaciju organizirali su voditelji županijskih stručnih vijeća vjeroučitelja koji su kao vanjski suradnici Agencije za odgoj i obrazovanje Podružnice Osijek u dogovoru sa svojom višom savjetnicom za vjeronauk Ankicom Mlinarić te podrškom predstojnika Katehetskih ureda u Đakovu, dr. sc. Teutom Rezo i u Požegi mr. Marijana Pavelića, imali zadatak osmisliti skup kako bi promovirali sadržaje vezane uz sakralnu i kulturnu baštinu te oživjeti vrijednost povijesti u današnjemu vremenu, a sve sa ciljem razmjene ideja koje bi sve destinacije mogle biti poticaj za organiziranje terenske nastave za vjeroučenike.
Pakrac
Vijeće srednjih škola požeske biskupije pod vodstvom voditeljice vijeća Dragane Akšamović te Vijeće Zapadnoslavonskoga arhiđakonata pod vodstvom vjeroučiteljice Tihane Petković upoznavali su kulturne i sakralne znamenitosti grada Pakraca. Skup je započelo posjetom župnoj crkvi Uznesenja BDM. Crkva je izgrađena u baroknom stilu, teško je stradala u Domovinskom ratu, ali je sada restaurirana. Krase je vitraji J. Botterija Dinija, suvremenog akademskog slikara, dok je oltar jedno od najraniji djela poznate kiparske obitelji Straub iz 18. st. Slijedeće odredište bila je Pravoslavna crkva Svete Trojice i Vladičanski dvor koji je vjeroučiteljima predstavio paroh Đorđe Teodorović. Crkva Svete Trojice katedralni je hram Pakrački-slavonskih episkopa, hram i dvor pretrpjeli su također teška oštećenja u ratu ali u tijeku je obnova istih kao zaštićenih spomenika Ministarstva kulture RH. Vladičanski dvor u svijetu je poznat po bogatoj knjižnici koja čuva knjige još iz XV st. Posljednje mjesto koje su vjeroučitelji posjetili prije završnog druženja i razmijene dojmova, bio je Muzej vojne i ratne povijesti u Pakracu. Stalni postav eksponata ponajviše vezanih za Domovinski rat, ali i za povijesnu važnost grada Pakraca, počevši od rimskih legija, preko srednjeg vijeka, templara, Osmanlija, Zrinskih i Frankopana. Zanimljivost je da se prva hrvatska moneta s likom kune, slavonski banovac kovala u prvoj hrvatskoj kovnici novca, upravo u Pakracu, u 13.st. Zadnji dio skupa bio je na obližnjem izletištu Omanovac s kojeg se pruža jedan od najljepših pogleda u kontinentalnoj Hrvatskoj. Vjeroučitelji su bili jako zadovoljni ovakvim, malo drugačijim županijskim vijećem, istaknuli su da im je bilo vrlo zanimljivo, vidjeli su i čuli puno novih informacija, a osobito im se svidjelo što su imali vremena za druženje i bolje upoznavanje. Jednodušno su izjavili kako bi voljeli ponoviti ovakav skup.
Ovčara i Karmel sv. Josipa
Vjeroučitelji Katedralnog arhiđakonata Požeške biskupije sa svojom voditeljicom Ana Marijom Biršić Glibo posjetili su Svetište Božjeg milosrđa u Ovčari i Karmel sv. Josipa u Đakovačka Breznici. Jedinstvenu povijest Svetišta i samu vrijednost pobožnosti Božjem milosrđu prenio je vjeroučiteljima voditelj Svetišta, vlč. Miro Tomas. U Karmelu sv. Josipa, s. Terezija Kalinić vjeroučitelje je upoznala s poviješču karmelskog reda te im posvjedočila poziv i duhovnost karmelskog reda. Uz ova vrijedna svjedočanstva vjeroučitelji su bili izrazito zadovoljni i zbog učvršćivanja međusobnog zajedništva.
Lipovac i Nijemci
Mala slavonska mjesta Lipovac i Nijemci bili su destinacija za 3. vijeće vinkovačke regije koje vodi vjeroučiteljica Ana Volf. Vjeroučitelji su imali priliku obići zavičajni muzej Luka Natali koji se nalazi u Pastoralnom centru župe Nijemci. Osim muzeja, vjeroučitelji su u pastoralnom centru poslušali predavanje profesorice povijesti i hrvatskoga jezika Tonke Đurić o utjecaju modernih tehnologija na mlade. Zajedničko euharistijsko slavlje upriličeno je u tzv. Lučici, točnije crkvi sv. Luke, a slavlje je predvodio vlč. Petar Maskaljević, župnik u Lipovcu. Prema istraživanjima i zapisima, moguće je da Lučica postoji još od vremena križarskih ratova, što bi značilo da je vrijeme gradnje započeto između 11. i 12. stoljeća. Tome u prilog govori da je uz crkvu Lučicu postojao templarski samostan. Još i danas tu činjenicu potvrđuje križ, odnosno njegov oblik, koji je bio znak prepoznavanja templarskog samostana. Ovome vijeću pridružile su se i predstojnica Katehetskog ureda T. Rezo te viša savjetnica za vjeronauk A. Mlinarić. Vjeroučitelji su zajednički objedovali u župnom stanu u Lipovcu, a voditeljica vijeća napominje da vjeroučitelji nisu krili zadovoljstvo ovim vijećem i da bi voljeli ponoviti slično profesionalno iskustvo.
Rajevo selo i Gunja
Vjeroučitelji županjskog kraja koje void vjeroučiteljica Jelena Sremac Glibuišić posjetili su grkokatoličku crkvu sv. Jozafata u Rajevu Selu. Mnogima od njih ovo je bio prvi bliži susret s istočnom katoličkom braćom i nije nedostajalo pitanja za vlč. Olega koji je objasnio osobitosti i približio vjeroučiteljima grkokatolički nauk i vjerski život. Nakon toga vjeroučitelji su se uputili u džamiju u Gunji gdje im je glavni gunjanski imam, Idriz ef. Bešić ispričao svoje osobno iskustvo života u Gunji kroz više od 4 desetljeća, naglasivši kako je na svom dolasku najveću podršku dobio od tadašnjeg gunjanskog župnika, pok. vlč. Mate Sočkovića. Posljednja točka ovoga skupa bili su Šumanovci. Tamo je župnik Ivan Živić imao duhovni nagovor u kojemu su vjeroučitelji mogli dublje uroniti u svoju intimu, osluškujući Božju riječ i župnikove poticajne misli. Uslijedilo je predavanje o samom svetištu te njegovo razgledavanje. Nakon toga vjeroučitelji su izmolili krunicu, a sve je završilo zajedničkim blagovanjem. Vjeroučitelji su bili oduševljeni ovakvim susretom i istaknuli su želju, ali i potrebu, da se jednom godišnje vijeća odvijaju na ovaj način. Neki vjeroučitelji istaknuli su kako su naučili puno novoga o grkokatolicima. Sve u svemu, ovakvi susreti vrlo su obogaćujući i osvježavajući. Vjeroučitelji su istaknuli zahvalnost što su mogli sami izabrati destinaciju za vijeće.
Banjolučka biskupija
Vijeće Posavskog arhiđakonata Požeške biskupije pod vodstvom voditeljice Vesne Hodak posjetilo je Banjolučku biskupiju. Upoznali su sakralnu i povijesnu baštinu trapističkog samostana Marija Zvijezda gdje su se susreli s p. Zvonkom Topićem koji im je posvjedočio utjecaj trapista u duhovnom i gospodarskom životu ljudi ovoga kraja. Mons. dr. sc. Franjo Komarica, banjolučki biskup, progovorio je o životu katolika na području Banjolučke biskupije posebno se osvrnuvši na život i djelo bl. Ivana Merza kojega bi svaki vjeroučitelj trebao imati za uzor na svom putu ka svetosti. Po završetku euharistijskoga slavlja u katedrali sv. Bonaventure, vjeroučitelji su u pratnji biskupa i dekana Banjolučke biskupije, vlč. Vladislava Žarka Ošapa, razgledali sakralne i povijesne građevine – župnu crkvu Pohoda BDM, samostan Sestara Milosrdnica, Katolički školski centar, Hram Hrista Spasitelja te tvrđavu Kastel. Na povratku, posjetili su i svetište Male Terezije od Djeteta Isusa u Presnačama. Tamo ih je upravitelj svetišta, vlč. Ivica Božinović upoznao s povijesti svetišta i stradanju župljanja za vrijeme rata zbog čega se ovo mjesto naziva i mjestom mučeničke smrti. Vjeroučitelji su izrazito zadovoljni ovim stručnim putovanjem. Posebno ih se dojmilo zajedništvo koje vlada u zajednici vjernika koji jednostavnim i skromnim životom nastoje svjedočiti svoju vjeru.
Ludbreg
Vijeće podravskog arhiđakonata je posjetilo Ludbreg. Nakon euharistijskog slavlja u crkvi Presvete Krvi Kristove obišli smo “centar svijeta” u Ludbregu, kapelu u dvorcu i svetište sve pod vodstvom vlč. Kristijana Stojka. Susret smo završili zajedničkim ručkom. Vjeroučitelji su bili jako zadovoljni ovim skupom i željeli bi da to ponovimo i dogodine.
Svetište Gospe Tekijske i Petrovaradin
Vjeroučitelji osnovnih škola vukovarske regije odabrali su za svoje terensko stručno usavršavanje svetište Gospe Tekijske i Petrovaradin u Srijemskoj biskupiji. Povijesno, kulturno i sakralno blago tekijskog svetišta predstavio im je vlč. Ivan Rajković, upravitelj svetišta koji je ujedno za vjeroučitelje i njihove obitelji predvodio svetu misu u crkvi Gospe Snježne na Tekijama. U petrovaradinskoj crkvi sv. Roka vjeroučitelje je dočekao župnik preč. Marko Loš koji im je predstavio povijest i kulturno naslijeđe ove crkve i župe. S. Ana Gordana Cvitanušić održala je predavanje o životu i djelovanju Majke Amadeje Karoline Pavlović iz družbe Milosrdnih sestara sv. Križa koja je rođena u Petrovaradinu i krštena upravo u ovoj crkvi. Sestra Ana govorila je o velikoj vjeri Majke Amadeje te njenom zalaganju i domišljatosti u spašavanje života Židova tijekom 2.svjetskog rata zbog čega je i proglašenja Pravednicom među narodima. Vjeroučitelji su posjetili i crkvu sv. Jurja koja se nalazi na petrovaradinskoj tvrđavi, a poznata je po tome što je u njoj početkom XIX. stoljeća kršten hrvatski ban Josip Jelačić. Svojim izgledom podsjeća na isusovačku crkvu Il Gesu u Rimu, a u njenoj kripti se nalazi preko stotinu grobova sličnih starokršćanskim katakombama. U crkvi sv. Jurja vjeroučitelji su zajednički izmolili krunicu Božjeg milosrđa. Pri kraju susreta vjeroučitelji su izrazili svoju zahvalnost za organizaciju ovakvog susreta te iznijeli svoje zadovoljstvo onime što su tijekom ovog terenskog stručnog skupa vidjeli i saznali.
Cernik
Vijeće brodske regije koje vodi vjeroučitej Matko Ujvary Czseh je posjetilo franjevački samostan u Cerniku. Vjeroučitelčje je kroz samostan proveo župnik i gvardijan fra Peter Deže. Posebno se vjeroučitelje dojmila arheološko – biblijska muzejska izložba. Tamo su imali priliku uživo vidjeti kako izgleda svjetiljka i gorušičino zrno iz Isusovih prispodoba. Veliko bogatstvo samostana je i zbirka prijevoda i prijepisa Svetog Pisma. Nakon razgledanja samostana vjeroučitelju su imali još dva predavanja i radionicu. Nakon završenog vijeća vjeroučitelji su izrazili veliko zadovoljstvo ovakvim pristupom trajnoj edukaciji. Mnogi su istaknuli da bi željeli ovakve susrete ponoviti.
Đakovo
Vijeće đakovačkog područja pod vodstvo m voditeljice Mirjane Đurašinović posjetilo je Đakovo. U muzeju Đakovštine vjeroučitelji su uz stručno vodstvo razgledali stalni postav muzeja. U Spomen muzeju biskupa Josipa Jurja Strossmayera posjetili su stalni postav i spomen izložbu o 20. obljetnici Papina pohoda Đakovu te katedralu, uz stručno vodstvo mons. prof. mr. Luke Marijanovića. Vjeroučitelji su bili jako zadovoljni načinom i izvedbom skupa te izrazili želju da se i u idućoj školskoj godini održi jedno terensko vijeće.
Valpovo
Županijsko stručno vijeće vjeroučitelja s područja Belišća, Valpova, Donjeg Miholjca i Baranje koje vodi vjeroučiteljica Sanja Kopunović Legetin, u zajedništvu s vjeroučiteljima Osječke regije koje vodi Julija Mađarić, susret su započeli obilaskom kompleksa dvorca u Valpovu, uz stručno vodstvo. Posjetili su muzej, kulu i kapelicu unutar dvorišta dvorca. Mnogima je ovo bio prvi posjet te su oduševljeni bogatom poviješću ovoga kraja. Uputili su se u Svetište svete Ane u Bistrincima u kojem je predavanje održao fra Mirko Mišković, župni vikar Župe svetog Josipa Radnika, Belišće. Uslijedili su sakramenti pomirenja i euharistije u Crkvi svetog Josipa Radnika, Belišće, čija se posebnost očitovala u slavlju svete mise na staroslavenskom jeziku. U radionici pod nazivom “Motivacija kroz igru” podsjetili su se koliko je ona važna za daljnji tijek nastavnog sata te su mnogi bili potaknuti podijeliti svoje primjere dobre prakse. Vjeroučitelji su puni dojmova i pohvale odlazili sa stručnog skupa, u želji da se ovakvi skupovi “na terenu”, raznoliki, motivirajući, puni duhovnog i edukativnog sadržaja češće organiziraju.
Požeška biskupija
Vijeće srednjoškolskih vjeroučitelja Đakovačko-osječke nadbiskupije koje vodi vjeroučitelj Dalibor Velički posjetilo je Požešku biskupiju s posebnim naglaskom na kulturno povijesnu i sakralnu baštinu Požeške biskupije. U okviru spomenutog posjetili su katedralu sv. Terezije Avilske te riznicu katedrale. Vlč. Mario Večerić i mr. sc. Pavelić vjeroučitelje su proveli kroz povijesni, kulturni i sakralni kontekst katedrale i riznice. Nakon obilaska katedrale i riznice vjeroučitelji su posjetili Dijecezanski muzej Požeške biskupije u kojem su iz župa Požeške biskupije sabrana sva reprezentativna umjetnička i kulturna blaga. Službeni dio skupa završio ja posjetom crkve sv. Lovre koja je najsačuvanija gotička crkva Požeške biskupije. Vjeroučitelji su zatim sudjelovali na euharistijskom slavlju koje je predvidio vlč. Marijan Pavelić, predstojnik Katehetskog ureda iz Požege. Susret je završio ručkom i druženjem.
Uz veliku zahvalu svim vjeroučiteljima na odazivu te voditeljima vijeća na organizaciji, predstojnici katehetskih ureda te viša savjetnica za vjeronauk u Agenciji za odgoj i obrazovanje Podružnice Osijek izrazili su veliku radost poradi svih povratnih informacija o iskustvu vjeroučitelja s ovakvog oblika stručnog usavršavanja vjerujući da će i on biti barem mali poticaj unaprjeđenju nastave vjeronauka i planiranju terenske nastave. Tiskovni ured