170. obljetnica spomenika Svetog Trojstva

VINKOVCI (TU) – Na glavnom vinkovačkom trgu, Trgu bana Josipa Šokčevića, u središnjem gradskom parku, nedaleko od crkve Sv. Euzebija i Poliona i zgrade Brodske imovne općine, nalazi se zavjetni spomenik Svetoga Trojstva koji je podignut prije 170 godina i čija je svečana prezentacija upriličena na blagdan Male Gospe 8. rujna 1845. godine. Tim povodom u nedjelju 6. rujna svečano je proslavljeno 170 godina od postavljanja spomenika.

 Svečanost je počela svečanim misnim slavljem koje je u crkvi Sv. Euzebija i Poliona predvodio domaći župnik mons. Tadija Pranjić. Na misi su, među brojnim vjernicima, sudjelovali i vukovarsko-srijemski župan Božo Galić, gradonačelnik Vinkovaca dr. Mladen Karlić, predsjednica Gradskoga vijeća Grada Vinkovaca dr. Kata Krešić, pročelnik Upravnog odjela za kulturu i turizam Grada Vinkovaca dr. Mario Banožić, Sokolska garda Povijesno i sportskog društva “Hrvatski sokol” Vinkovci, predsjednik Društva mr. Zlatko Virc, predstavnici Udruženja obrtnika Vinkovci, članovi Udruge “Vinkovački šokački rodovi”, KUD-a “Šumari” Vinkovci i Folklornog ansambla “Lisinski” Vinkovci odjeveni u narodne nošnje i počasni vod Hrvatske vojske.

Nakon Popričesne molitve uslijedila je procesija do spomenika Sv. Trojstva gdje je održan kraći program te završni obred misnoga slavlja. I na misi i u prigodnom programu pjevao je domaći zbor.

Svečanost obilježavanja organizirali su župnik župe sv. Euzebija i Poliona u Vinkovcima mons. Pranjić, Povijesno i sportsko društvo “Hrvatski sokol” Vinkovci i Udruga “Vinkovački šokački rodovi”. Grad Vinkovci pokrenuo je postupak izrade Elaborata o konzervatorsko-restauratorskim istraživanjima na zavjetnom spomeniku Svetoga Trojstva na Trgu bana Josipa Šokčevića u Vinkovcima, a u sklopu projekta rekonstrukcije središnjeg parka. Elaborat će obuhvatiti i prijedlog prezentacije obnove kao i konzervatorsko-arhitektonsku dokumentaciju, a završetak istraživačkih radova se očekuje kroz 30 dana. Spomenik Svetoga Trojstva simbol je vjere i nadanja svih stanovnika Vinkovaca, a nalazi se unutar zaštićene i registrirane povijesne cjeline Vinkovaca, primjer je profane arhitekture s povijesnim i stilskim vrijednostima te je kao takav zaštićen kao pojedinačno kulturno dobro.

“U gradu koji ima brojne simbole, ovaj je jedan na koji smo posebno ponosni. To je spomenik ne samo simbol grada Vinkovaca nego simbol duboko ukorijenjene Katoličke Crkve na prostorima našega grada, među našim ljudima i zato mi je drago da se okupio veliki broj Vinkovčana kako bi obilježio taj događaj i još se jednom pomolio pored ovoga spomenika pored kojega su se molili brojni Vinkovčani kada su odlazili u ratove, na fronte, braneći temelje hrvatske države, braneći ove prostore, želeći jedan miran život kao što ga želimo i sada u ovim modernim vremenima”, rekao je vinkovački gradonačelnik dr. Karlić.

Spomeniku Sv. Trojstva vjerski je spomenik koji je postao jedan od simbola Vinkovaca. U vinkovačkoj povijesti od 8500 godina dugoga postojanja ovaj spomenik sudjeluje tek 170 godina. Podignut je u vremenu kad je naglo počela jačati nacionalna hrvatska svijest, podignut je na mjestu tadašnjeg Paradir Platza, mjesta gdje su se naši graničari povremeno okupljali. Odavde je pukovnik Neustäter 1848. godine pozivao naše graničare da podrže hrvatskoga bana Josipa Jelačića u ratu protiv Mađara. Podignut je na mjestu odakle se kretalo na Savu da se brani domovina od Osmanlija. Odavde su satnije, bojne i cijela Sedma brodska pukovnija kretale na marševe u Europu da se bore za interese Habsburške monarhije, ali i naše. Stari trg postupno je postao središnje mjesto okupljanja. Vinkovčanima nije trebao spomenik protiv kuge, koji se podizao u drugim sredinama, Vinkovčanima je trebao spomenik koji će ih nadahnjivati i u ratovima koji su slijedili, trebao im je spomenik pred kojim će se pokloniti i zamoliti Svevišnjega za očuvanje i spas duše i tijela. Na dan Male Gospe 8. rujna 1845. godine zahvaljujući usrdnoj pomoći obrtnika vinkovačkih cehova otkriven je spomenik Sv. Trojstva. Bila je to veličanstvena svečanost zbog sudjelovanja svih građana graničarskih Vinkovaca. Od tada pa na dalje na tom Paradirer Platzu postoji spomenik Sv. Trojstva na radost i nadanja svih kao znak odanosti vjeri svojih otaca. Snježana Kraljević