SLAVONSKI BROD (TU) – Različitim događanjima i aktivnostima psihologa diljem Hrvatske od 19. do 25. veljače obilježavao se 11. Tjedan psihologije. Savjetovalište Đakovačko-osječke nadbiskupije u Slavonskom Brodu pridružilo se ovom obilježavanju te dalo svoj doprinos organiziranjem interaktivnog predavanja za sve zainteresirane pod nazivom „Stres – prijatelj ili neprijatelj“. Predavanje u trajanju od sat i pol vremena održalo se 20. veljače, s početkom u 18 sati u prostorima Savjetovališta u Slavonskom Brodu.
Prisutni sudionici upoznali su se s time što stres zapravo jest, koji su uzroci, simptomi i vrste stresa, a nakon toga su imali priliku rješavanjem upitnika procijeniti kakva je njihova percepcija doživljenog stresa u svakodnevnom životu. Naglasak je u predavanju stavljen na široko rašireno uvjerenje da je svaki oblik stresa u našem životu loš i da ga se trebamo bojati te se nastojalo prikazati kako se takva vjerovanja o štetnosti stresa mogu odraziti na nas i zašto određena razina doživljenog stresa u životu može biti pozitivna i motivirajuća. Sudionici su se upoznali s različitim načinima nošenja i suočavanja sa stresom te procijenili vlastite strategije koje najčešće koriste.
Između ostalog, istaknuta je potreba primjene i održavanja zdravih prehrambenih navika, tjelesne aktivnosti, bolje organizacije poslovnog života, osiguravanja dovoljno vremena za obitelj i socijalne aktivnosti, prilagođavanje životnog stila te vrijednosti koje njegujemo i ciljeva koje imamo. Uz objašnjenje dobrobiti koje različite tehnike relaksacije mogu imati u situacijama koje doživljavamo stresnima, predavanje je završilo kraćom meditacijom uz koju su se sudionici opustili i usmjerili na vlastito disanje. Svi prisutni izrazili su zadovoljstvo održanim predavanjem i naveli kako im je pomoglo da na stres pokušaju gledati iz drukčije perspektive. Zaključeno je kako sve ono što nam stvara stres može biti izazov da rastemo u spoznaji i počnemo se mijenjati. Ivana Stvorić