U Petrovaradinu otkrivena spomen-ploča s. Amadeji Pavlović

??????????????????????????????????????????????????????????

PETROVARADIN (TU) – U župnoj crkvi Sv. Roka u Petrovaradinu u nedjelju 5. rujna otkrivena je spomen-ploča redovnici Družbe Milosrdnih sestara sv. Križa Amadeji Pavlović, koja je krštena u toj crkvi, a u prigodi 50. obljetnice njezine smrti (1895.–1971.). Ploču su otkrili poglavarica Družbe s. Valerija Široki i župnik Župe sv. Roka preč. Marko Loš, tijekom mise koju je slavio srijemski biskup Đuro Gašparović sa svećenicima Srijemske biskupije.

U homiliji je mons. Gašparović istaknuo veličinu vjerničkog života s. Amadeje. „Mi vjernici znamo da je Bog iznad svega i da je Božja sila jača od svakoga zla. Zato se ne plašimo niti izvanjskih nevolja niti vlastitih slabosti. Mi se jednostavno trudimo i nastojimo Božjom snagom činiti dobro. I onda, znamo, Bog u nama i po nama djeluje. On na poziva, vodi i šalje. Povezujemo današnje slavlje s Majkom Amadejom Pavlović, čiju 50. obljetnicu smrti ove godine obilježavamo. Ona je ostvarivala u životu sve ovo spomenuto i još više toga“, istaknuo je biskup.

„Godine 1922. stupila je u samostan u Đakovu. U samostanu je završila učiteljsku školu, a kasnije i visoku pedagošku školu u Zagrebu. Dana 15. kolovoza 1926. polaže prve zavjete, a doživotne 15. kolovoza 1932. Po Isusovu poslanju 1943. preuzima službu provincijalne poglavarice. U danima rata i nemira, u vrijeme straha i nesigurnosti, živo čeznemo za Isusovom blizinom i za djelotvornošću njegove otkupiteljske ljubavi. Tada majka Amadeja obilazi sestre u svim mjestima. U suradnji s nadbiskupom Stepincem sačuvala je redovničko odijelo, a uz pomoć biskupa Antuna Akšamovića izborila se da se 1945. sačuva provincijalna kuća koju su komunisti htjeli uzeti za svoje potrebe“, naglasio je biskup, podsjetivši kako je Majka Amadea spasila 11-godišnju židovsku djevojčicu Zdenku Bienenstock Grünbaum i druge Židove za vrijeme holokausta te joj je stoga posthumno dodijeljeno priznanje Pravednice među narodima. Nakon homilije biskup je pozvao s. Valeriju Široki da otkrije spomen-ploču. Tijekom otkrivanja spomen-ploče, Milosrdne sestre sv. Križa zapjevale su himnu Družbe „Pjevaj Bogu zavjet svet“.

Pravednica među narodima

Karolina Pavlović je rođena u Petrovaradinu u građanskoj obitelji od oca Alojzija i majke Franjke Ambrišak, a nakon školovanja u Novom Sadu i rada u Zemunu priključila se časnim sestrama u Đakovu. Završila je učiteljsku i višu pedagošku školu u Zagrebu. Radila je kao učiteljica u Državnoj osnovnoj školi i u građanskoj školi koju su časne sestre držale u Đakovu. Imenovana je predstojnicom Družbe Milosrdnih sestara Svetog Križa 1940. i tu dužnost obavljala je do 1955. godine.

Kako se navodi u dokumentaciji Memorijalnog centra Yad Vashem, Amadeja Pavlović je osobnim zalaganjem i inicijativom spasila život židovske djevojčice Zdenke Bienenstock, koju je pod lažnim imenom sakrivala u samostanu u Đakovu, a da to nisu čak znale ni ostale sestre. Zdenkina obitelj ubijena je u nacističkim logorima smrti, bez obzira na to što se pokrstila i prešla u katoličku vjeru. Zdenku je iz Osijeka u lipnju 1941. u Đakovo doveo svećenik Alfred Hoelender i predao je Amadeji, koja ju je skrivala do svibnja 1945., što je predstavljalo izuzetnu opasnost za samostan, koji je istovremeno jedno vrijeme bio i štab njemačkih vojnika.

Zdenka se poslije rata iselila u SAD. U travnju 2008. uputila je molbu Memorijalnom centru za žrtve Holokausta Yad Vashem da se Amadeji Pavlović dodjeli priznanje „Pravednik među narodima“ koje Država Izrael dodjeljuje nežidovima za koje je dokazano da su spašavali Židove tijekom Holokausta. To je i učinjeno te je priznanje uručeno hrvatskoj provinciji Milosrdnih sestara sv. Križa u Đakovu 23. ožujka 2009. godine. U dosjeu Amadeje Pavlović se navodi se da je „uspjela uvjeriti ustaške poglavare da iz tranzicijskog logora za židovske žene i djecu, u kome su mnogi umrli od gladi i zaraznih bolesti dok su čekali premještaj u koncentracijske logore, dozvole da primi trudnu i bolesnu Židovku u posebno bolničko krilo samostana sestara u Đakovu“. Na isti način je, navodi se, pomogla spasiti mnoge žene.

Život kao najveća vrijednost

Govoreći o s. Amadeji i njenom životu, s. Valerija Široki na otkrivanju spomen-ploče je rekla da su u Petrovaradinu udareni temelji njezinog kršćanskog života. „Majka Amadeja nas iznad svega uči o hrabrosti u vjeri. Vjera se uči u životu, i to na primjerima drugih ljudi. Sve drugo su uradili drugi, pa i inicijativu da se ona proglasi ‘Pravednicom među narodima’“, rekla je s. Valerija.

„Sestra Amadeja je usprkos svemu negativnom posvjedočila da je život bez obzira na vjeru i naciju najveća vrijednost i to je svojim djelom i konkretnim činom i pokazala. Drago mi je da su je Petrovaradin i časne sestre otrgli od zaborava. Volio bih da i u drugim lokalnim i crkvenim zajednicama imamo slične inicijative kako bismo vrijednu baštinu vezanu za zaslužne pojedince memorirali“, rekao je Tomislav Žigmanov, predsjednik DSHV-a.

„Drago mi je da ovakvim događajima prisustvuju i predstavnici Grada Novog Sada, što pokazuje koliko je on europski. Siguran sam da nas ovakvi događaji zbližavaju i pomažu poboljšanju odnosa srpske i hrvatske zajednice“, rekao je prije mise Goran Kaurić, vijećnik HNV-a i zamjenik pokrajinskog tajnika za kulturu, informiranje i odnose s vjerskim zajednicama. Gradonačelnika Novog Sada Miloša Vučevića predstavljao je njegov izaslanik i šef kabineta Žarko Mićin. Na otkrivanju spomen-ploče su bili i predstavnici hrvatske diplomacije u Srbiji, članovi DSHV-a koji sudjeluju u tijelima Skupštine Novog Sada, HKPD-a Jelačić iz Petrovaradina i Grada Novoga Sada.

Jubilejska godina

Otkrivanje ove spomen-ploče jedno je u nizu događanja koje organiziraju Milosrdne sestre sv. Križa o Jubilejskoj godini – 50. obljetnici smrti majke M. Amadeje Pavlović. Oko izrade i dostave spomen-ploče, kao i njezina postavljanja napose je bila angažirana s. Estera Radičević. U Petrovaradin se uputila s još 13 sestara, predvođenih poglavaricom s. Valerijom. Po dolasku, sestre su se najprije uputile na groblje gdje su se pomolile i zapalile svijeće za roditelje i braću s. Amadeje koji su ondje pokopani. Grob je posebno za ovu prigodu uredio sakristan ove župe Drago Firicht, jedini živući rođak majke Amadeje.

Na kraju susreta s. Valerija izrekla je prigodne riječi zahvale, istaknuvši kako kroz ove događaje sestre još uvijek otkrivaju tko je zapravo njihova majka M. Amadea i u kakvom je ozračju i okolini odrasla, odgojena i odlučila krenuti u redovnički život. Nazočne je pozvala u Đakovo, na mjuzikl „Amadea“ i simpozij koji će se održati u studenome.

G. Mirko Turšić i g. Vlatko Karnas posvetili su sestrama vrijeme toga popodneva te im bili na raspolaganju u razgledanju znamenitosti Petrovaradina. Najprije su sestre posjetile svetište Gospe Snježne na Tekijama, gdje im je o povijesti govorio čuvar Svetišta vlč. I. Rajković. Posjetile su i Župu Uzvišenja sv. Križa, a potom Tvrđavu, rodnu kuću bana J. Jelačića, kao i župnu crkvu sv. Jurja.

Marko Tucakov/Ivica Zrno/s. Nada Martinković/Mirko Turšić