Tribina o obnovi društvenog poretka

OSIJEK (TU) – Treća u nizu socijalnih tribina održana u Vikarijatu Osijek koju je 10. siječnja održao vjeroučitelj mr. Igor Jakobfi, tajnik nadbiskupijskog Ureda za promicanje socijalnog nauka Crkve i društvena pitanja, tematizirala je encikliku „Quadragesimo anno” koju je 1931. godine objavio papa Pio XI. o četrdesetoj obljetnici enciklike “Rerum novarum”. Izlaganje naslovljeno „Quadragesimo anno – obnova društvenog poretka“ nastavak je promišljanja o socijalnom nauku Katoličke Crkve za čije je razumijevanje ključno poznavanje crkvenih dokumenata uključujući spomenutu encikliku.

Jakobfi je govorio o povijesnom i crkvenom kontekstu nastanka enciklike, naglasivši kako su u njoj po prvi puta obrađeni pojmovi korporativno društvo i kršćanska supsidijarnost, a potonje je i danas aktualno te označuje načelo pomaganja u cilju postizanja dobra pojedinca i manjih društvenih struktura.

Predvodeći molitvu sv. Ivanu Pavlu II., mons. dr. Vladimir Dugalić, predstojnik Instituta za novu evangelizaciju „Sveti Ivan Pavao II“, otvorio je susret sa predavačem koji je podsjetio na povijesne događaje između dvaju svjetskih ratova te društveno-politička kretanja i ekonomsko stanje u vrijeme djelovanja pape Pia XI. od 1922. do 1939. godine. “Povod pisanju enciklike QA je proslava 40. godišnjice od objave enciklike RN, njeni plodovi, pojašnjenje i razrada RN, otkrivanje korijena socijalnog nereda i pokazati put obnove. Upućena je katoličkom svijetu, a uz istaknute teme Lava XIII. i RN-a, enciklika “Quadragesimo anno” donosi nove teme i govori o strukturalnim uzrocima nepravde, socijalnoj pravednosti, korporativnom uređenju, supsidijarnosti, obnovi ćudoređa, poslanju vjernika laika i pastoralu ‘lijevih’. Strukturalni uzroci i posljedice nepravdi zahtijevaju strukturalnu i ćudorednu obnovu. Izostanak državne skrbi za ostvarenje ćudorednog društvenog života rađa nepravdu (beskrupoluznu borbu za opstanak, individualzizam, pohlepu i odvojenost ekonomije/društvenih odnosa od morala). Sve to dovodi u pitanje vječno spasenje”, kazao je Jakobfi.

U drugom dijelu enciklike nazvane „Nauk Crkve o društvenim i ekonomskim pitanjima“ sa podnaslovom „Obnova društvenog poretka“ govori se o supsidijarnosti, pojmu koji se i danas proteže u filozofiji, vojsci, ekonomiji, Europskoj uniji, Crkvi, a riječ je o načelu kojim se utječe na oblikovanje društvenoga poretka. Jakobfi je govorio i o zadaći laičkoga poslanja (njega vlastitog duhovnog života, imati u svakoj kući jedne katoličke novine, skrbiti za obiteljski i društveni ćudoredni život i skrbiti za očuvanje i odgoj mladeži) sa ciljem obrane, širenja i primjene katoličkih načela u konkretnom životu. Zaključeno je kako Piova enciklika zahtijeva prelazak na institucijsku reformu i prije svega tematizira solidarnost, decentralizaciju, zaštitu malih struktura, suradnju, provedbu načela kršćanske supsidijarnosti i duboku obnovu ćudoređa (dok bude loših ljudi, društvo će propadati) svakoga pojedinca preko kojega će se obnoviti društvo, institucije pri čemu je sadržaj obnove vjera, a cilj obnova društvenog poretka. Nevenka Špoljarić