Molitveni hod ususret 180. obljetnici rođenja sluge Božjega J. Stadlera

SLAVONSKI BROD (TU) – Četvrta postaja molitvenog hoda ususret 180. obljetnici spomen rođenja i krštenja sluge Božjega Josipa Stadlera, prvog vrhbosanskog nadbiskupa, koja će biti proslavljena 24. siječnja iduće godine, bila je u nedjelju 24. travnja u Župi sv. Nikole Tavelića na Jelasu u Slavonskom Brodu. Misno slavlje predvodio je župnik Mato Matasović. Na misi, kao i na molitvi krunice, uz domaće župljane sudjelovale su Stadlerove duhovne kćeri, Služavke Maloga Isusa iz samostana u Brodskom Vinogorju.

U prigodnoj homiliji župnik Matasović podsjetio je kako je Stadler uz pomoć dobrih ljudi i Služavki Maloga Isusa vidao rane mnogima, ublažavao neimaštinu i bijedu osnivajući mnoge ubožnice, odgajao i opismenjavao otvarajući domove i škole. Tim postupcima želio je u njihova srca i duše donijeti Kristov mir, rekao je uz ostalo župnik. Nadalje je govorio o savjesti naglasivši kako samo čista savjest donosi duboki nutarnji mir. Upozorivši da dvoličnost i grijeh ugrožavaju čovjekov mir podsjetio je kako je upravo Stadler  kao nadbiskup dolaskom u Bosnu bio svjestan  njezine nesređenosti, opterećenosti mnogim krivnjama te se dao na osnivanje župa, gradnju crkvi, katedrale koju je posvetio Srcu Isusovu svjestan kako samo Isus donosi pravi mir.

Upozorio je također na posljedice koje ostavlja grijeh naglasivši kako je Stadler toga bio duboko svjestan te je bio čovjek duboke molitve. „Krist je bio život njegova života. Znao je da je za plodonosno djelovanje uvjet biti sjedinjen s Kristom.  Upravo u božanskoj moći molitve nastajala su sva njegova epohalna djela. Rado je podnosio poniženja, bolest i prijezir, globe i zatvor da bi duše sačuvao od zla i grijeha. Najveća mu je briga bila odgoj  dobrih i svetih svećenika pokazujući prema njima očinsku brigu“, rekao je uz ostalo o Stadleru župnik Matasović.

Predstavljajući pri kraju Mise život i djelo sluge Božjega Josipa Stadlera, utemeljitelja svoje družbe, s. M. Kristina Adžamić je naglasila kako molitvenim hodom žele osvježiti spomen na toga duhovnog velikana sveta života, približiti vjernicima njega kao budućeg blaženika i svetca, koji im može pomoći svojim zaslugama kod Gospodina u potrebama duše i tijela. Govoreći o djelovanju Stadlerovih duhovnih kćeri – Služavki Maloga Isusa u Slavonskom Brodu, naglasila je kako one svakodnevno mole za Stadlerovo proglašenje blaženim. Prisjećajući se njihova dolaska u Brodsko Vinogorje u jeku Domovinskog rata 1994. godine, podsjetila je kako su pod svoj krov primale starije i nemoćne osobe koje su i same bile protjerane iz ratom zahvaćenih dijelova BiH, većinom starije i bolesne roditelje sestara.

„Naše su se sestre uključile i u apostolsko djelovanje sa starijim i bolesnim osobama korisnika Doma za starije i nemoćne sobe u Slavonskom Brodu, te u rad s djecom s posebnim potrebama u Zlatnom Cekinu. Nekoliko mlađih sestara uključilo se u vjerski odgoj djece i mladih kroz školsku i župnu katehezu. Poslije rata veći dio sestara povučen je u BiH, kako bi ondje ponovo bile pokrenute apostolske aktivnosti samostana. U Brodskom Vinogorju ostaje neprekinuta nit svjedočanstva molitvene prisutnosti sestara, što je posebno došlo do izražaja kroz starije i bolesne sestre koje su euharistijskim klanjanjem svakodnevno prinosile Bogu molitve za narod s jedne i druge strane Save. Kada pogledamo 28 godina unazad možemo zapaziti procvat i zatišje apostolskog djelovanja sestara u Brodskom Vinogorju, kao i svjedočanstvo one iste ljubavi prema Bogu i čovjeku koja je zapaljena 1890. godine u Sarajevu po sluzi Božjem nadbiskupu Stadleru“, zaključila je s. Kristina te najavila petu postaju molitvenog hoda kada će se misa slaviti u Župi Svete Obitelji.

S. Pavka Dujmović, poglavarica u brodskom samostanu SMI, zahvalila je župniku Matasoviću na poticajnim riječima i gostoprimstvu, vjernicima na sudjelovanju, kao i medijima koji redovito izvještavaju o ovom molitvenom hodu. B. Lukačević