Koordinacijski sastanak članova projektnog tima pilot projekta „Žurna pomoć ranjivim izbjeglicama iz Ukrajine u RH“

OSIJEK (TU) – U Nadbiskupskom vikarijatu u Osijeku u srijedu, 19. travnja održan je koordinacijski sastanak članova projektnog tima pilot projekta „Žurna pomoć ranjivim izbjeglicama iz Ukrajine u RH“ financiranog od Catholic Relief Services (CRS) koji se provodi na području djelovanja Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Na koordinaciji je sudjelovao doc. dr. Drago Tukara – ravnatelj Caritasa Đakovačko-osječke nadbiskupije, Mišo Lukačević – pomoćnik ravnatelja, o. Aleksandar Hmilj – povjerenik za izbjeglice iz Ukrajine na području Đakovačko-osječke nadbiskupije imenovan od Križevačke eparhije, o. Oleg Zakaljuk – grkokatolički svećenik Župe Krista Kralja u Vukovaru, s. Darija Fina – poglavarica samostana sestara Bazilijanki u Osijeku, s. Anastazija Pitka – uključena u rad s ukrajinskim obiteljima, Ivanka Domazet – koordinator projekta i Ena Kovaček – administrator projekta.

Na početku sastanka ravnatelj Tukara zaželio je dobrodošlicu svima prisutnima te je uslijedila zajednička molitva. Redovnice i grkokatolički svećenici zapjevali su pjesmu Hristos Voskrese! te su predvodili uvodnu molitvu na ukrajinskom jeziku. Tijekom radnog dijela sastanka ravnatelj Tukara izrazio je zadovoljstvo suradnjom na projektu, postignutim rezultatima te iznio osvrt na projekt iznesen na sjednici Upravnog vijeća Hrvatskog Caritasa održanoj 17. travnja – na kojoj je rečeno da pilot projekt prerasta u projekt koji bi se trebao nastaviti narednih 12 mjeseci, počevši od 1. svibnja ove godine.

Koordinatorica Domazet izvijestila je kako se trenutno u bazi podataka nalazi 175 obitelji izbjeglih iz Ukrajine, ukupno 405 osoba, koje su iz projekta primile bilo kakav oblik pomoći. Iznijela je evaluaciju pilot projekta koji je započeo 1. lipnja 2022. godine te je trajao do 31. ožujka ove godine, a svoje viđenje rada dali su i ostali članovi koordinacijskog tima. Izraženo je veliko zadovoljstvo provedenim aktivnostima i pruženom pomoći. Vidljivo je povećanje pastoralnih aktivnosti u grkokatoličkim župama i uključivanje ukrajinskih obitelji u život župa, a zbrinuti su i vjernici pravoslavne vjeroispovijesti. Mnogi su upoznali vjeru i postali aktivniji u bogoslužju. Svi su članovi projektnog tima bili su suglasni ostati dio tima i sudjelovati u planiranju i izvođenju aktivnosti tijekom sljedećih godinu dana projekta. I. Domazet / M. Kuveždanin