Udruga katoličkih intelektualaca predstavila monografiju „Vjerujem da bih spoznao“

OSIJEK (TU) – Udruga katoličkih intelektulaca (UKI) priredila je u Osijeku 15. studenog u pastoralnoj dvorani Vikarijata Osijek predstavljanje monografije „Vjerujem da bih spoznao“. Riječ je o trećoj tiskovini koju u svojoj nakladi objavljuje UKI, a objavljivanje najnovije o radu Udruge, utemeljene 8. studenog 2006., ostvareno je uz potporu Đakovačko-osječke nadbiskupije. U večernjem su predstavljanju monografije, uveličanom duhovnim skladbama u izvedbi Duhos banda, sudjelovali predsjednica UKI-ja i urednica monografije) dr. sc. Ružica Pšihistal, nadbiskup đakovačko-osječki mons. dr. Đuro Hranić te autorica Žaklina Kurmanić, dok je odabrane tekstove i duhovne poticaje sv. Augustina čitala Gloria Ninković.  

U svečanost je uveo tekst o misiji laičke građanske Udruge s katoličkim nazivom koja promiče kršćanske vrjednote te je publici približen cilj osnutka te je iz monografije pročitan dio teksta UKI-jeva duhovnika mr. sc. Vladimira Sedlaka o promišljanju djelovanja Udruge.

Dobrodošlicu u znaku „zahvale koja je uvijek blaga-riječ zapravo blagoslov – uzvratni dar za ono što smo primili“ izrazila je predsjednica Pšihistal, ponajprije zahvaljujući Gospodinu za dobra djela i dobre ljude koji su pomogli i pomažu ostvarajima Udruge, a osobitu zahvalnost uputila je nadbiskupu Hraniću, voditelju Instituta „Sv. Ivan Pavao II.“ mons. dr. Vladimiru Dugaliću, ravnatelju Vikarijata Osijek dr. sc. Dragi Tukari, nadbiskupskom ekonomu preč. Mati Gašparoviću i konkatedralnom župniku mons. Adamu Bernatoviću.

O važnosti zauzetoga djelovanja intelektual(a)ca u društvu i značenju monografije govorio je nadbiskup Hranić. „Vi ste katolički intelektualci koji želite vjerovati da biste spoznali, očekujete i molite da vam vjera prosvijetli razum kako biste mogli dublje i cjelovitije sagledavati stvarnost. Vi ste intelektualci koji ste pozvani stvarnost sagledavati ne tek pozitivistički, gledajući samo na ono što je jednostavnije, komotnije, brže, ugodnije, jeftinije i isplativije, nego voditi računa i o onome što je časnije, poštenije, bolje, ljepše, dugoročnije bolje i kvalitetnije, što služi i općem dobru, a ne samo parcijalnim interesima nekog pojedinca ili skupine. Pozvani ste sagledavati ne samo koliko nešto služi tržištu rada i kapitalu te profitu, nego i koliko je nešto etično i moralno; koliko izgrađuje i oplemenuje čovjeka i služi mu kao osobi te razvoju njegovih darova za njegovo osobno i opće dobro; želite pridonositi ljudskijem i humanijem društvu; unositi transcendentalnu dimenziju unutar naše ljudske horizontale; promicati solidarnost, razvijati socijalnu duhovnost; voditi računa ne samo o onome što je isplativo nego i o onome što uzdiže i oplemenjuje čovjeka“, naglasio je nadbiskup Hranić.

Čestitavši 13 godina postojanja i djelovanja Udruge te izdavanje monografije, nadbiskup je članovima Udruge uputio riječi ohrabrenja da doista budu  intelektualci koji promišljaju stvarnost i promiču dijalog između vjere i znanosti te naposlijetku afirmirane katoličke intelektualce pozvao da imaju hrabrosti biti doista pravi proročki glas u konkretnim društvenim izazovima na sliku Boga Oca, da se u nekim pitanjima čuju njihova promišljanja kroz glas civilne udruge to više, jače i zauzetije u društvu, tisku, medijima te da to „bude, doista, glas razuma intelektualaca, nepotkupljivih koji nisu nošeni prizemnim ideologijama“.           

Urednica Pšihistal razložila je kako pojavnost monografije nema obljetničkog povoda već upoznavanje kroz 80-tak stranica s presjekom djelovanja Udruge (od 2006. godine do danas) i naglaskom na misiji, a napisana je kako bi potaknula osnaživanje novim članstvom voljnim služiti u promicanju kršćanskih vrijednosti u društvu. „Monografija nije monumentalna već pregledna, jasna, izazovna, razigrana u smislu da ne poučavamo jer svi imamo jednog Učitelja; u njoj izvještavamo i sijemo, prenosimo dalje ono što smo primili – golemo bogatstvo kršćanske vjere i Katoličke Crkve, a o plodovima ne brinemo – ako bude volja Božja, bit će i plodova. Želimo biti kvasac svijetu, unijeti drugi pogled u društvena događanja u kojemu se sve fragmentizira… Imamo katolički nauk, svece koji su življeno Evanđelje i oni nisu da im se divimo nego da ih nasljedujemo. A svetost je moguća i u naše vrijeme“, istaknula je Pšihistal pojasnivši kako je misija Udruge sadržana u akronimu ili kratici UKI, koja je posložena vertikalno ujedno akrostih: U evanđeoskome duhu služenja/K razvijanju kršćanskoga vjerskog i kulturnog identiteta/I dijalogu sa svim ljudima dobre volje.

Naposljetku je autorica i grafička oblikovateljica monografije Žaklina Kurmaić zahvalila za čast povjerene joj izrade tiskovine o dugogodišnjem trudu i djelovanju ljudi kojima je cilj, od osnutka Udruge do danas, promicanje kršćanskih vrijednosti, jednako u obitelji, kao i u okolini u kojoj živimo i djelujemo.

Svečanost je popraćena slikovnom prezentacijom odabranih aktivnosti Udruge utemeljene 8. studenog 2006. godine u prostoru župe Sv. Mihaela u osječkoj Tvrđi uz vodstvo prvoga predsjednika i duhovnika UKI-ja doc. dr. sc. Ivice Raguža, koji je u pogovoru tiskovine promišljao o skrivenoj Kristovoj poruci intelektualcima, zaželjevši da i dalje nastave „čuvati i njegovati duh utjelovljenoga Intelekta, da budu utjelovljeni intelektualci“. Nevenka Špoljarić