Susret članova HKLD-a podružnice Osijek pred godišnje odmore

OSIJEK (TU) – Liječnici, članovi Hrvatskog katoličkog liječničkog društva (HKLD) podružnice Osijek, u utorak 2. srpnja održali su svoj redoviti susret, prije ljetnog odmora. Događanje je započelo u crkvi sv. Roka misom koju je predvodio duhovnik podružnice dr. Stjepan Radić.

Dr. Radić se u propovijedi osvrnuo na biblijska čitanja, aktualizirajući poruku nazočnim liječnicima. Tumačeći događaj biblijskog prikaza uništenja Sodome i Gomore, te s tim povezano pretvaranje Lotove žene u stup soli, duhovnik je pokušao pojasniti biblijsko poimanje kazne i time suda Božjeg ovdje na zemlji. Kazna u biblijskom smislu nikad nije izražaj Božjeg hira ili pak samovolje, jer bi On u tom slučaju sličio okolnim božanstvima. Kazna, u Svetom Pismu, uvijek ima u temelju pročišćenje i time duhovno sazrijevanje. Tako je i u ovom slučaju. Znamo kakve su se pošasti događale u Sodomi i Gomori, međutim, nastavio je dr. Radić, zanimljivost se pokazuje u događanju s Lotovom ženom. „Nije li, omjer djela – puko znatiželjno okretanje i kazne – pretvaranje u stup soli, ovdje ipak nesrazmjerno?“ zapitao je propovjednik. „Današnjim kriterijima sagledavano, znatiželja je ovdje pretjerano kažnjena. Međutim, ako promotrimo dublje, a to bi smo uvijek trebali s obzirom na biblijski tekst, tada ćemo vidjeti kako je zapravo na primjeru Lotove žene, izražen čin nepovjerenja prema Bogu. Pa i u takvoj bezazlenoj stvari – da se jednostavno ne okreće“, rekao je dr. Radić i nastavio „slično kao i kod Adama i Eve i zapovijedi ne ubiranja ploda sa stabla spoznaje. I dalje, je često znatiželja povod za mnogo veće grijehe. Tako primjerice početni stadiji sudjelovanja u kleveti jest upravo nekontrolirana znatiželja kojoj nismo mogli odoljeti. Ipak, valja imati i sljedeće na umu: nije svaka znatiželja grješna prigoda. Postoje i one pozitivne, a liječnici to vrlo dobro znaju. Naime, to su situacije u kojima oni određuju dijagnozu te ‘znatiželjno’ propituju svaki aspekt bolesti.“

Osim na prvo čitanje, propovjednik se osvrnuo i na evanđeoski tekst u kojem Isus stišava oluju. „Snažno djeluju današnje Isusove riječi“, naglasio je dr. Radić, ističući kako se Bog ovdje očituje kao vladar svega stvorenoga ali i čovjekov zaštitnik naspram nepoćudne prirode. „I danas, primjerice, slušamo opravdana upozorenja o klimatskim promjenama i njezinim posljedicama, koje djeluju već i apokaliptično. Kršćanska se duhovnost, u tom smislu očituje između ostalog i po našem odnosu prema stvorenoj prirodi. Da li smo i na koji način štedljivi s obzirom na energiju koju trošimo?“ zapitao je duhovnik Radić. „Konačno, koliko god se mi trudili, Bog je onaj koji ima moć reći u konačnici ‘utihni, umukni’ naspram prirode i njene nestalnosti kojoj smo često svjedoci, i to nas tješi“, zaključio je dr. Radić u svojoj propovijedi.

Za vrijeme mise, liječnicima je za ispovijed na raspolaganju bio vlč. Krešimir Čutura, vicerektor Bogoslovnog sjemeništa u Đakovu i suradnik dr. Radića u vođenju HKLD-a.

Nakon mise, liječnici su se s dvojicom duhovnika uputili u Nadbiskupski vikarijat na druženje i dogovor aktivnosti za jesen. Anamarija Čondor