Stručni skup za djelatnike crkvenih bračnih i obiteljskih savjetovališta u Lovranu

LOVRAN (TU) – U Domu pastoralnih susreta u Lovranu od 8. do 10. studenoga 2019. Ured za obitelj Riječke nadbiskupije organizirao je šesti međunarodni edukacijsko-formacijski stručni skup za djelatnike crkvenih bračnih i obiteljskih savjetovališta na temu „Podrška u očuvanju bračne ljubavi“. U radu skupa sudjelovali su djelatnici Bračnog i obiteljskog savjetovališta Đakovačko-osječke nadbiskupije: Suzana Matošević, bračni i obiteljski savjetovatelj, Ivana Stvorić, psihoterapeut u edukaciji, Elizabeta Matuzović, bračni i obiteljski savjetovatelj, te Josip Bošnaković, predsjednik Hrvatskog društva bračnih i obiteljskih savjetovatelja.

Prvi dan susreta interaktivno predavanje o bračnoj dinamici iz relacijsko obiteljske terapije, uz analizu video snimke te rad s parom uz vježbe, održali su bračni par i terapeuti dr. sc. Sara i dr. sc. Drago Jerebic, te terapeut i svećenik dr.sc. Christian Gostečnik, koji djeluju u Savjetovalištu pri Franjevačkom obiteljskom institutu u Ljubljani u Sloveniji. Na kraju toga dana održan je i susret hrvatskog Društva bračnih i obiteljskih savjetodavaca, na kojem su se razmatrali budući koraci Društva. Predsjednik Društva dr. Josip Bošnjaković istaknuo je kako je jedan od ciljeva Društva povećavanje kvalitete rada onih koji rade u savjetovalištima. „Želimo komunicirati i uvažavati standarde hrvatskoga zakona po pitanju psihoterapeutske djelatnosti. Naš rad temeljimo na kršćanskim vrijednostima, a obitelj i bračni odnos ostat će dugoročno svojstvo i prioritet u Katoličkoj crkvi“, poručio je dr. Bošnjaković.

Drugi dan su isti predavači održali i superviziju, a u popodnevnim satima savjetovatelji su uz stručno vodstvo mons. Ivana Nikolića posjetili katedralu Sv. Vida u Rijeci, Trsatsko svetište, prostore Ureda za obitelj i Bračnog obiteljskog savjetovališta, te Nadbiskupski dom. Posljednjeg dana Marinko Pehar, savjetnih za poduzetništvo i psihoterapeut, održao je predavanje i radionicu o organizacijskom modelu prema teoriji fraktala, koja polazi od jednostavnosti, a odvija se kroz proces oblikovanja kakvoće, izvedbe, te provjeravanja. Takav model može doprinijeti razvoju svake ustanove i organizacije.  

Susret je završio svetom misom, koju je predvodio riječki nadbiskup mons. dr. Ivan Devčić. U homiliji se obratio savjetovateljima, istaknuvši kako je važno zadržati nadu pri poteškoćama i ohrabrivati one koji traže pomoć. Crkva je također savjetodavac, koja se oslanja na Božju milost i ohrabruje srca vjernika u prevladavanju poteškoća, te zazivajući Božji blagoslov na sve. Katolički savjetodavac je onaj koji se oslanja na kršćansku perspektivu i vjeru, te se na taj način razlikuje od drugih, jer se bez Božje milosti i pomoći teško mogu prevladati poteškoće.  Oproštenje i nada je ono što nude i Crkva i savjetodavci prema evanđelju Isusa Krista, pa čak i u onim najtežim trenucima koje netko proživljava. Uz sve to, savjetodavci nude i stručnu savjetodavnu psihološku pomoć kako bi se izliječila cijela obitelj. Crkvu je ustanovio Isus Krist i svi njoj pripadamo i dužni smo nuditi pomoć po uzoru kako bi to sam Gospodin Isus činio, neke su od misli nadbiskupa Devčića. Trodnevni skup završio je zajedničkim objedom. Tiskovni ured / IKA