Proslavljena 300. obljetnica svetišta Gospe Tekijske u Petrovaradinu

PETROVARADIN (TU) – Pod geslom „Što kod vam rekne, učinite“ (Iv, 2,5) u Petrovaradinu su u predvečerje blagdana Gospe Snježne, 4. kolovoza 2016., proslavljene Velike Tekije i Jubilej 300. obljetnice Svetišta Gospe Tekijske. Mnoštvo hodočasnika iz Srijema i drugih dijelova Srbije, među kojima brojni iz Đakovačko-osječke nadbiskupije, slilo se u prostore svetišta, sudjelujući u pobožnostima i središnjem misnom slavlju koje je predvodio Apostolski nuncij u Republici Srbiji mons. Luciano Suriani, u zajedništvu s nadbiskupom metropolitom đakovačko-osječkim mons. Đurom Hranićem, nadbiskupom u miru mons. Marinom Srakićem, požeškim biskupom mons. Antunom Škvorčevićem, beogradskim nadbiskupom metropolitom mons. Stanislavom Hočevarom, apostolskim egzarhom za vjernike bizantskog obreda u Srbiji Đurom Džudžarom, zamjenikom generalnog tajnika HBK mons. Fabijanom Svalinom te brojnim svećenicima Srijemske, Beogradske, Subotičke i Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Na početku misnog slavlja pozdravnu riječ uputio je biskup domaćin, mons. Đuro Gašparović, ističući kako crkva Gospe Tekijske ovim slavljem obilježava puna tri stoljeća svoga postojanja. „Ova crkva, koja i danas živi kao svjedok minulih vremena, ali i vjere i nade, zavjetna je crkva Biskupijskog svetišta Gospe Tekijske. To je u duhovnom smislu povlašteno mjesto za hodočasnike molitelje, o čemu svjedoče brojni zavjetni darovi, zahvalnice i uslišane molitve. Zato je ovo slavlje još jedan od velikih događaja u ovoj jubilarnoj godini: kako Izvanrednoj godini milosrđa tako i Biskupijskog svetišta“, rekao je biskup Gašparović, pozdravljajući nuncija Surianija, kao i sve ostale nazočne biskupe, generalne vikare, dekane, redovnike i redovnice, episkopa bačkog Irineja, vikarnoga episkopa Jeronima i ostale predstavnike Srpske pravoslavne Crkve i njihove vjernike, svećenike i vjernike rimokatoličkog i istočnog grkokatoličkog obreda, ravnatelja Svetišta te sve suradnike Pripremnog povjerenstva za ova slavlja.

Iz homilije nuncija mons. Surianija

Odlomak Evanđelja po Ivanu naviješten je na hrvatskom, mađarskom i njemačkom jeziku te prema istočnome liturgijskom načinu, nakon čega je nuncij Suriani uputio prigodnu homiliju, izražavajući svoju radost što ove večeri u zajedništvu svih okupljenih sudjeluje u ovoj velikoj proslavi. Osvrnuo se na naviješten ulomak Evanđelja koji govori u čudu u Kani Galilejskoj, rekavši kako je tim čudom Isus objavio svoju slavu, tj. svoju dublju stvarnost, svoj mesijanski identitet, identitet Sina Božjega, budeći tako u svojim učenicima početnu vjeru.

„Sva pažnja u tekstu usmjerena je prema Isusu, velikom protagonistu. Njegova nazočnost, kao pozvanoga na svečanost ženidbe, pokazuje da ‘utjelovljeni’ Sin Božji dijeli ljudsko iskustvo u svim njegovim trenucima, patnjama, ali također i radostima. Prepoznaje vrijednost ljudske ljubavi i ženidbe, čak štoviše, ‘posvećuje ženidbu’, nudeći se zaručnicima za suputnika. No, tekst govori puno više i daje nam razumjeti da Isus u Kani započinje zaručničko slavlje Novog saveza, donoseći nešto novo i bolje. U kojem smislu? Voda iz posuda biva pretvorena u vino – simbol prijelaza iz vlasti Zakona u novu stvarnost koju je donio Isus. Vino je, potom, bolje i ima ga u izobilju. Dakle, Isus koji je pravi Zaručnik svadbenog slavlja nudi nova i obilata mesijanska dobra, a to su: Evanđelje, Euharistija, Duh Sveti, koji dijeli tolike različite darove i službe“, rekao je nuncij Suriani.

Podsjetio je kako u ovom odlomku odlučujuću ulogu ipak ima Marija. Izričito od Isusa ne traži ništa, nego mu se povjerava, pravi svojevrsni pomak u vjeri – ne obraća se Isusu kao majka, već intervenira kao vjernica. „Marija personificira pravi i novi Božji narod u trenutku u kojem ga Gospodin veže uza se u Novom savezu. Predstavlja i zastupa Crkvu, zaručnicu Kristovu. Ona je prva učenica, model poslušnosti Riječi za cijelu Crkvu“, rekao je Nuncij, ističući kako se svake nedjelje, kada se okupljamo na Euharistiji, slavi „svadba“ kao u Kani Galilejskoj – Isus je nazočan, a ne može nedostajati niti njegova Majka. Isus je zaručnik koji slavi slavlje svoga svadbenog susreta sa svojom zaručnicom, kršćanskom zajednicom kojoj svi pripadamo, i svaki put joj daruje (daruje nama) novo vino u izobilju: svoju objavu, tj. Evanđelje, njegov Savez, njegovu svadbenu ljubav koja je Duh Sveti, njegov mir.

„Što činiti da takvo slavlje nikad ne završi ili, ako bi bilo ugroženo, ponovno dobije na snazi? Toj tajni uči nas Marija. Ona intervenira dvostruko. Najprije govori Isusu: ‘Vina nemaju’. Kad u kojoj obitelji ili zajednici nastane problem, prva stvar koju treba učiniti jest povjeriti to Isusu, a ne misliti kako se osvetiti, još više otežavajući situaciju. Dakle, pozvani smo ponašati se kao kršćani. Marija potom – to je njezina druga intervencija – potiče sluge, odnosno nas: ‘Što god vam rekne, učinite’, tj. slušajte Isusove riječi i živite ih zajedno. ‘Zajedno’ znači s drugim kršćanima, i ako pripadaju različitim vjeroispovijestima“, poticao je Nuncij, pozivajući okupljene da pokušaju živjeti to veliko majčinsko upozorenje koje Marija upućuje Crkvi svih vremena.

Nakon popričesne molitve upravitelj Svetišta vlč. Ivan Rajković uveo je nazočne u nadolazeći blagoslov svijeća i pobožnih predmeta, a potom je predsjedatelj slavlja okadio zavjetnu sliku Gospe Snježne te blagoslovljenom vodom poškropio okupljeni narod i svijeće. Uz pjevanje Marijina „Veliča“, svi biskupi, svećenici i narod s upaljenim svijećama pošli su u velikoj zavjetnoj procesiji stazom Križnog puta na prostoru Svetišta. Tijekom procesije u sabranosti su molilo, razmatralo i pjevalo.

Posveta Srijemske biskupije Blaženoj Djevici Mariji

Nakon što je zavjetna slika nakon procesije ponovno postavljena pred oltar, biskup Gašparović, u zajedništvu svih vjernika, predmolio je molitvu posvete Srijemske biskupije Blaženoj Djevici Mariji, povjerivši Biskupiju i sav puk njezinoj majčinskoj zaštiti i ljubavi, posvećujući joj sve obitelji, mlade, djecu, mladiće i djevojke, rad i napore seljaka i radnika, brige nezaposlenih, služenje liječnika i bolničara. „Prati svojom ljubavlju zauzetost i služenje svih ljudi, blagoslovi sve koji se u bilo kojem pozivu žrtvuju za istinsko dobro ljudi ove zemlje: da nakon ratova i stradanja nastane bolji svijet, svijet pravednosti i istine, ljubavi i slobode, svijet istinskoga i trajnoga mira i blagoslovljenoga dijaloga i suradnje među svim učenicima Tvoga Sina“, molio je biskup s vjernicima.  

U Srce BDM biskup i vjernici stavili su boli svojih bolesnika i patnika, agoniju svih umirućih, moleći je da pridigne sve klonule i očajne te posreduje milost rasvjetljenja za one koji su izgubili vjeru i nadu. Mariji su povjerili sve svećenike i redovnike, moleći za nova zvanja te darove Duha Svetoga, kako bi služili Crkvi i narodu svim zanosom i ustrajnošću.

Na kraju misnog slavlja nuncij Suriani je u ime Svetoga Oca podijelio blagoslov s potpunim oprostom.

Proslavi su među ostalima nazočili predstavnici Veleposlanstva RH u Beogradu i Generalnog konzulata u Subotici, predstavnici Uprave za odnose s crkvama i vjerskim zajednicama, Hrvatskog nacionalnog vijeća, Hrvatskog i Njemačkog kulturno-prosvjetnog društva, Zajednice protjeranih Hrvata Srijema, Bačke i Banata, Zavoda za kulturu Vojvođanskih Hrvata i brojnih drugih institucija te predstavnici političkih vlasti.

Molitveni program pobožnosti prije misnoga slavlja i tijekom zavjetne procesije pripravio je i animirao generalni vikar Đakovačko-osječke nadbiskupije mons. Ivan Ćurić, s poviješću Svetišta hodočasnike je ukratko upoznao Petar Pifat, ravnatelj Svetišta, dok je liturgijsko pjevanje animirao Mješoviti katedralni zbor iz Đakova, pod vodstvom mo. Ivana Andrića i orguljsku pratnju Darija Kusture.

Anica Banović