Predstavljanje dovršenih radova i blagoslov glavnog oltara župne crkve u Sotinu

SOTIN (TU) – Hrvatski restauratorski zavod i Župa Marije Pomoćnice kršćana u Sotinu organizirali su 20. ožujka u sotinskoj župnoj crkvi predstavljanje dovršenih konzervatorsko-restauratorskih radova i blagoslov glavnog oltara.

Okupljene u župnoj crkvi pozdravio je domaći župnik vlč. Zlatko Rajčevac, ističući kako mu ovaj dan i blagoslov oltara uistinu mnogo znače. „Javnost treba da zna kako su moji vjernici u dva navrata doživjeli da im se govori kako više nikada neće imati crkve. Prvi put 1945. nije im u potpunosti uspjelo, pa su potom imali „popravni“ 1991. godine. Međutim, hvala dragom Bogu, danas, nakon svih peripetija, crkva stoji na ovom mjestu i daj Bože da nam ova događanja budu poticaj – da nas ima, da ima tko u nju dolaziti. Neka bude Bogu na slavu, a nama na korist“, rekao je župnik, dodavši kako u Župi Sotin, zajedno s filijalom Opatovac, živi oko 750 vjernika, dok ih je prije rata bilo više od tisuću.

Pozdravne riječi potom je uputio gradonačelnik Vukovara Ivan Penava, podsjetivši kako je kulturno-sakralna baština grada Vukovara gotovo u cijelosti uništena u Domovinskom ratu i upravo današnji trenutak, nakon restauracije duge 10 godina, svjedoči koliko je to zahtjevna baština za vraćanje u prvobitno stanje. Zahvalio je Ministarstvu kulture i Hrvatskom restauratorskom zavodu što su Vukovarce ovoga dana „darivali“ predivnim poklonom iza kojega stoji jako puno znanja, truda i energije.

Zdenka Predrijevac, pročelnica Konzervatorskog odjela u Vukovaru Ministarstva kulture Republike Hrvatske, kazala je kako je crkva u Sotinu od popisa i procjene ratne štete (1997. godine), zahvaljujući pokojnom Đuri Šimičiću, obnovljena prema najvišim konzervatorsko-restauratorskim disciplinama te se osvrnula na dovršen oltar, jedan od malobrojnih izrađen u štukomramoru na području cijele Hrvatske. „Napokon je zasjao u svoj svojoj ljepoti na čemu bi zahvalila i čestitala restauratorima Hrvatskog restauratorskog zavoda i njihovoj ravnateljici, kao i Odjelu za slikarstvo koji su 2002. restaurirali i sliku BDM“, kazala je pročelnica, dodavši kako je Ministarstvo kulture za ovu godinu osiguralo 180 tisuća kuna za sanaciju crkve i njeno održavanje, kako bi ona bila u skladu s prelijepo obnovljenim oltarom.

Dr.sc. Tajana Pleše: I sotinski oltar i sam Sotin imaju dugu i burnu povijest, često nedovoljno iskazanih i prepoznatih vrijednosti

Ravnateljica Hrvatskog restauratorskog zavoda dr.sc. Tajana Pleše u svome je obraćanju među ostalim istaknula kako i ovaj sotinski raskošni oltar i sam Sotin imaju dugu i burnu povijest, često nedovoljno iskazanih i prepoznatih vrijednosti. „Nakon dva stoljeća mirnog prosperiteta spojile su se sudbine naselja i oltara. Iako neusporedivo i nemjerljivo, i ovaj – danas obnovljeni – oltar doživio je istu sudbinu kao i Sotin. I to ne samo onu ratnih razaranja nego i onu već spomenutu, nedovoljno iskazanih i prepoznatih vrijednosti. Iako je često tehnika štukomramora pejorativno nazivana „mramor za siromašne“, taj je pojam daleko od istine. Jer se upravo u nutarnjem stavu ondašnjih donatora i intenciji da se u skladu s mogućnostima daruje svima trajna vrijednost, prepoznaje poštovanje prema identitetu. A upravo je kulturna baština ključ identiteta jednog naroda“, naglasila je dr. sc. Pleše, dodavši kako je u ovoj godini, Europskoj godini kulturne baštine, ta vrijednost stavljena u središte interesa. No Hrvatskom restauratorskom zavodu je to – da se svojim znanjima i vještinama brine o svim aspektima baštine – od osnutka bila glavna misao vodilja i njegovo poslanje.

„O sakralnoj baštini djelatnici Zavoda brinu se već sedamdeset godina: i u teškim vremenima, obilježenima ratnim evakuacijama, i u onim lijepim, kad su nastale i velike izložbe ili pak događanja kao večerašnji blagoslov ovog obnovljenog oltara. S jednakim trudom i marom gotovo cijelo stoljeće sustavno se skrbimo o svoj baštini – od one ambijentalne, lokalne vrijednosti, do one koja pripada samom vrhu ne samo hrvatske nego i europske baštine“, kazala je ravnateljica Zavoda, posvjestivši kako je različitost odnosa između pukog čuvanja i sustavne skrbi o našoj baštini najlakše odrediti vremenom: onim koje je bilo potrebno majstorskim rukama da stvore umjetničko djelo, vremenom koje je ostavilo traga u brojnim oštećenjima, te onom koje je posvećeno istraživanjima, analizama, dokumentiranju te samim konzervatorsko-restauratorskim radovima. To je ujedno i vrijeme posvećeno očuvanju onoga nematerijalnog: proučavanju izgubljenih tehnika i tehnologija, ali i prijenosu znanja, vještina i kompetencija.

Na kraju svoga obraćanja poimence je zahvalila djelatnicima i suradnicima Zavoda koji su omogućili da sotinski oltar ponovo zaživi u svojoj nekadašnjoj ljepoti, a posebnu zahvalu uputila je župniku Zlatku Rajčevcu i svim župljanima koji su, „kao što kaže Poslanica Kološanima, našli snage za ‘savršenu postojanost i strpljivost’, budeći u svima nama vjeru da obnovljena baština uistinu ostaje u dobrim rukama“.

O izvedenim radovima potom su kratko izvijestili mr. sc. Dijana Požar i Krešimir Valentak iz Hrvatskog restauratorskog zavoda, a potom je uslijedio blagoslov novoobnovljenog oltara, koji je predvodio nadbiskup Đuro Hranić.

„Bremenita je povijest ove župne crkve u Sotinu. Stoljećima se ovdje sabirao kršćanski puk slaviti sveta otajstva Kristova i zazivati zagovor BDM. Stradanja u Domovinskom ratu ostavila su duboke rane, razorna mržnja teško je oštetila ovo sveto zdanje, protjeravši zajednicu katoličkih vjernika ove župe, a povratkom prognanih započela je obnova te danas, nakon više godina, zazivajući Božji blagoslov, s radošću želimo označiti dovršenje obnove povijesnoga glavnog oltara ove crkve sa zavjetnom slikom Gospe Sotinske te obnovljenim i preuređenim svetohraništem. Pažljivom dušom i gorljivim srcem sudjelujmo u ovom svetom činu, slušajući Božju riječ i klanjajući se Euharistijskom Kristu, žarko moleći za sve naše potrebe, a posebno za pokoj branitelja i svih stradalih i nestalih iz ove župne zajednice“, pozvao je nadbiskup uvodeći u obred blagoslova obnovljenoga oltara.

Nakon što je blagoslovio oltar, nadbiskup je prenio Oltarski Sakrament u obnovljeno svetohranište te je okupljenim vjernicima uputio pastirsku riječ.

Oltar – izvor duhovne snage i duhovnoga zdravlja

„Crkvene zgrade u kojima se okupljamo oko euharistijskog stola izričaj su našega kršćanskog identiteta. Za nas su to sveti prostori, mjesto Božje prisutnosti, Šator Božji među nama ljudima…  Euharistijska menza kao oltar na kojemu se ponovo prinosi Isus Krist, svetohranište u kojemu se čuva euharistijsko Otajstvo, oltar s likom BDM čija je utroba bila Šator Božji s ljudima – imali su i imaju osobitu važnost. I u tome se krije odgovor na pitanje odakle u Sotinu tako lijepa crkva i u njoj prekrasan oltar“, rekao je među ostalim nadbiskup Đuro.

Podsjetio je kako se mržnja ponajprije uništavala i iskaljivala na takvim objektima i takvim predmetima. „Budući da su objekti i izraz vašeg i našeg identiteta, stradavali ste ponajprije vi. Objekte pomalo obnavljamo, ali teško zarastaju rane naših srca i puno se teže obnavlja teško narušeno povjerenje. Sotin je u odnosu na broj stanovnika imao više žrtava u Domovinskom ratu negoli grad Vukovar. Još je uvijek velik broj onih koji se vode kao nestali. Samo nam euharistija u kojoj se hranimo Kristom, koji je nasilje pretvorio u vrhunski čin ljubavi, daje snagu da ne klonemo duhom, da ne mrzimo, nego da poput Isusa praštamo i tako prekinemo spiralu mržnje, nasilja i zla. Neka vam ovaj oltar bude izvor duhovne snage i duhovnoga zdravlja, kako biste se mogli potvrđivati kao Isusovi učenici i njegovi svjedoci“, rekao je nadbiskup.

Izrazivši radost što se o 250. obljetnici podizanja ovoga oltara (1768.), 27 godina nakon njegova uništenja i 20 godina od povratka u Sotin, u Europskoj godini kulturne baštine slavi i obilježava obnova ovoga oltara, nadbiskup je uime cijele Nadbiskupije izrazio srdačnu zahvalnost svima koji su se ugradili u obnovu crkve i oltara, ponajprije župniku Rajčevcu, Ministarstvu kulture koje je trajno pratilo obnovu i izdvajalo značajna sredstva za to, regionalnom Konzervatorskom odjelu u Vukovaru te Hrvatskom restauratorskom zavodu, na čelu s ravnateljicom dr. Tajanom Pleše. Pozdrav i zahvalnost za nazočnost nadbiskup je uputio i županu vukovarsko-srijemskom Boži Galiću, vukovarskom gradonačelniku Ivanu Penavi te načelnici Općine Lovas Tanji Cirba, koji su sa svojim suradnicima nazočili ovome događaju. Anica Banović

Oltar Blažene Djevice Marije Pomoćnice kršćana u Sotinu

Oltar BDM Pomoćnice kršćana, smješten u svetištu župne crkve istog patrocinija, vrijedan je kasnobarokni retabl i jedan od malobrojnih oltara izrađenih u tehnici štukomramora na području Hrvatske. Podignut je 1768. godine darom Mihajla Cseha od 1100 forinti te s još dodatnih 300 forinti drugih donatora, a prema sotinskom župniku Ferdi Gerstneru gradila su ga godinu dana tri majstora štukatera. Nažalost, njihova imena i podrijetlo radionice nije spomenuo, no komparativne analize upućuju na južnonjemačke štukaterske radionice. Prema natpisu na vijencu atike, oltar je pozlatio Feliks Šerciger 1800. godine.

Sotinski glavni oltar jednokatni je retabl s atikom na vrhu. Iznad bočnih postamenata i oltarne menze, tipičnog konkavno-konveksnog oblika, izdiže se predela s konzolama koje nose stupove i predstavljaju postamente za skulpture sv. Joakima i Ane s atributima. Na središnjem mjestu retabla nalazi se slika Blažene Djevice Marije, izvedena u tehnici ulja na platnu, jedna od brojnih sličnih kopija izrađenih prema predlošku njemačkoga slikara Lucasa Cranacha. Osobita je pozornost pri izradi oltara posvećena izvedbi tabernakula u obliku malenog tempijeta.

Oltar je izrađen specifičnom tehnikom kojom se smjesama gipsa, različitih pigmenata i tutkalne vode oponašaju različite vrste mramora.

U agresiji na Hrvatsku 1991. godine sotinska je župna crkva teško stradala. Oltar je na više mjesta bio mehanički oštećen, drvena konstrukcija je bila rasušena ili nagorena, sloj podložne žbuke odvajao se od drvene konstrukcije, a sloj štukomramora bio je raspucan, mehanički oštećen ili je u cijelosti nedostajao. Kipovi sv. Joakima i Ane su nestali, a od figura anđela sačuvano je samo nekoliko fragmenata.

U Europskoj godini kulturne baštine dovršeni su konzervatorsko-restauratorski radovi na glavnom oltaru sotinske crkve. Radovima, koji su s prekidima trajali od 2007. do 2018. godine, obuhvaćena je izrada nedostajuće drvene konstrukcije, polaganje podložne žbuke, nadomještanje sloja štukomramora različitih uzoraka na svim elementima oltarne arhitekture te izrada faksimila kipova. Navedene radove, kao i sva primijenjena tehnička i tehnološka rješenja koja su proizašla iz opsežnih istraživanja, proveli su djelatnici Odjela za štuko Hrvatskog restauratorskog zavoda. Na složenost radova upućuje i činjenica da se samo nekoliko srednjoeuropskih radionica bavi konzervatorsko-restauratorskim postupcima na umjetninama izvedenim navedenom tehnikom.

Svi radovi bili su financirani sredstvima Ministarstva kulture Republike Hrvatske. (Izvor: Hrvatski restauratorski zavod)