Osamdeseta obljetnica stradanja Sibinsjkih žrtava

SIBINJ (TU) – Osamdeseta obljetnica stradanja Sibinsjkih žrtava, odnosno pogibije osmorice seljaka iz odvoračkih sela: Stjepana Gunčevića, Antuna Ercegovića, Mate Pejića, Đuke Štimca, Petra Topalovića, Ivana Jankovića, Ivana Katalinića i Antuna Perkovića, koje su 19. veljače 1935. godine u Sibinju ubili jugoslavenski žandari jer su krenuli u prosvjede protiv represije velikosrpskog režima, svečano je u četvrtak, 19. veljače obilježena u Sibinju kod Slavonskog Broda, koji je toga dana proslavio i Dan općine. Nazočni su bili predstavnici udruga, političkog i društvenog života.

U želji da se o toj jubilarnoj obljetnici na dostojanstveniji način prisjete svojim poginulih sumještana, program je ove godine bio znatno sadržajniji od dosadašnjih. Nakon svečane sjednice Općinskog vijeća i polaganja vijenaca na spomeniku Sibinjskim žrtvama i spomeniku poginulim hrvatskim braniteljima u Domovinskom ratu služena je misa u sibinjskoj župnoj crkvi sv. Ivana Krstitelja. Misno slavlje, koje je uz četvoricu susjednih župnika predvodio domaći župnik Tomislav Vlaović, započelo je nabrajanjem imena sibinsjkih žrtava i poginulih hrvatskih branitelja. Župnik je blagoslovio zastavu Općine (Sibinjske žrtve bile su inspiracija za izgled grba na zastavi koji prikazuje pelikana – raskriljenih krila koji štiti gnijezdo i hrani ptiće svojom krvlju).

Povezujući misna čitanja s hrvatskom poviješću, župnik Vlaović je posvijestio kako je i hrvatski narod na svoj način prošao ‘Crveno more’ da bi došao u obećanu zemlju. „Hrvatski je narod uvijek bio vjeran Bogu, ponosan narod koji voli svoju domovinu. Darovana od Boga, ona je nama najljepša i najbolja. Mojsije je primjer kako se moli za svoj narod. I mi smo pozvani poput njega propovijedati svom narodu, al ne tako da ga opominjemo, nego životom svjedočimo. I kada nam desnice budu drhtave, srce nam treba uvijek biti čvrsto. Danas se sjećamo naših sinova, koji su za ono najsvetije bili spremni odreći se i samih sebe, izgubiti i svoj život. Mučki pogubljeni samo zato jer su krenuli u mirne prosvjede da brane svoju slobodu, čast, domovinu, oni su konkretno posvjedočili kako se propovijeda životom“, rekao je između ostalog župnik Vlaović. Poručio je da u iščekivanju svetosti našeg blaženog Stepinca, sve one darove koje nam je Gospod dao ne zatomimo u sebe, jer to je grijeh, nego ih upotrijebimo za opće dobro.

U spomen svojim poginulim sumještanima dan ranije članovi Trkačkog kluba Braca, po nimalo lakom terenu, istrčali su osamnaest kilometara pravog maratona „Putevima Sibinjskih žrtava“, a Nataša Travarević, magistrica povijesti, prezentirala je svoju monografiju o Sibinjskim žrtvama. B. Lukačević