Nadbiskup Hranić predvodio Bunarićko proštenje

SUBOTICA (IKA) – Brojni hodočasnici iz Subotičke biskupije okupili su se u nedjelju 31. kolovoza u marijanskom svetištu Bunarić kod Subotice i misnim slavljem koje je predslavio đakovačko-osječki nadbiskup Đuro Hranić, zajedno s mađarskim vojnim ordinarijem Laszlom Birom, domaćim biskupom Ivanom Penzešom, rektorom svetišta Slavkom Večerinom i svećenicima Subotičke biskupije proslavili Bunarićko proštenje.
“Istina koji puta nadilazi naša osobna i pojedinačna shvaćanja, zahtijeva poniznost, obraćenje, odustajanje od vlastitih interesa te osobno dozrijevanje i rast u vjeri”, istaknuo je nadbiskup Hranić u propovijedi, upozoravajući pritom da se sve češće susrećemo s tim da su istina i moral plod usklađivanja mnogobrojnih interesa različitih društvenih, gospodarskih i političkih čimbenika, plod ljudskih pregovora i dogovora te da je istinito i moralno u stvari ono za što glasuje ili podiže ruke većina parlamentarnih zastupnika.

Pritom, naznačio je propovjednik, “suvremeno društvo, civilizacijske tekovine i demokracija omogućuju ili od nas traže da se o istini i moralu dogovaramo ili da se o njima možemo preglasavati na nekom referendumu. Usvajajući takav pristup, u stvari se napušta kriterij objektivne i cjelovite istine, dobra i zla neovisno o bilo kome i bilo čemu, te se usvaja kriterij da je istinito i dobro te moralno ono što u danom trenutku služi za postignuće određenih ciljeva. Prema tome kriteriju, istina je ono što se mi dogovorimo i moralno je ono što smo mi odredili. Zlo prestaje biti uvijek zlo i samo zlo, prestaje biti moralna kategorija i postaje jednostavno sredstvo koje mogu opravdati određeni, ‘plemeniti’, ‘zajednički’ ili ‘viši’ ciljevi. U tu igru s istinom koja je u službi parcijalnih interesa i prevlasti uračunata su i određena objektivna zla, nepravde, tlačenja, izrabljivanja, podčinjavanja, nametanja sile… Tako suvremeni svijet gubi osjećaj za razlikovanje dobra i zla, jer i zlo biva interpretirano i uračunato u ciljeve nečijega napretka”, upozorio je nadbiskup Hranić.

Istaknuo je kako istina ne ovisi o broju glasova niti onih koji je smatraju istinom. Istina ne ovisi o dogovoru ili broju podignutih ruku. Pa i kad je nadglasana ili ušutkana, istina ne prestaje biti istinom. “Istina prihvaća različitost te različite poglede i interese pozdravlja, ugrađujući ih u potpunije sagledavanje stvarnosti, vodi u odustajanje od sebičnosti i egoizma, u altruizam, u veći stupanj solidarnosti i osjećaja za drugoga te u bolje upoznavanje i razumijevanje, u plodno zajedništvo i u skladan život”, rekao je nadbiskup Hranić, dodajući kako smo se na Bunariću došli pokloniti Blaženoj Djevici Mariji, opredijelili smo se za Krista i njega smo uzljubili. “Zahvaćeni smo Duhom njegove ljubavi. Krist nas je oslobodio za istinu, za ljubav, za odustajanje od egoizma i sebičnih interesa, za neprolazne vrijednosti. Ljubav je naša vrhovna vrednota i radi te vrednote spremno smo, ako treba prolaziti Kristovim putem poniženja i razapinjanja. Jer, Bog je ljubav, izvor istine i naša najveća vrednota. Kršćani koji gledaju na Isusa na križu i na Mariju pod križem su hrabri ljudi, sposobni ljubiti Boga, ljubiti istinu u njezinoj cjelovitosti i ljubiti svakoga čovjeka”, naznačio je nadbiskup.

Potaknut mnoštvom vjernika koju su se okupili na Bunariću, nadbiskup Hranić istaknuo je kako na Bunariću nismo da bismo zadovoljili religiozne potrebe, već se okupljamo da bismo od Majke Crkve učili i usvajali njezine stavove, njezinu vjeru i povjerenje u Boga da bismo se utvrdili u ljestvici vrednota Isusa Krista kako bismo svojom zauzetošću i radom, samoprijegornim služenjem i zauzimanjem za istinu, za opće dobro, prihvaćanjem odgovornosti, poštovanjem svakoga čovjeka i njegova dostojanstva, zahtjevnošću prema sebi i prema drugima, vjerom i povjerenjem u Boga se ugrađivali u povijest spasenja kao što je to učinila Blažena Djevica Marija, jer Crkva koja je slijedi Isusa, koja je vjerna njegovoj riječi, dospijeva poput Marije pod križ. Onaj tko zastupa istinu, ono što je časno, dobro i pošteni, taj je ponekad gubitnik. “Danas se u našim životnim okolnostima Marijino blaženstvo slušanja i čuvanja Božje riječi, o kojemu govori Isus, stječe vjerničkim predanjem i povjerenjem u Boga i onda kada je teško; dopuštajući Bogu da on utječe te da oblikuje moj život na moje želje i planove. Ono se stječe prihvaćanjem križa, žrtve, poteškoća, problema i poniženja. Do Marijina blaženstva vjernosti Bogu i njegovoj riječi dolazi se ne radošću uspjeha nego proživljavanjem potpunog debakla i poniženja, proživljavanjem bolesti i smrti člana vlastite obitelji, nemoćnim stajanjem pod križem, proživljavanjem iskustva bogonapuštenosti i Božje šutnje odnosno naših velikih petaka i velikih subota”, rekao je nadbiskup, zaključujući da do blaženstva i proslave, do spasenja ovoga svijeta i do boljitka ovoga društva u kojemu živimo, možemo doći samo ako ima onih koji su spremni i voljni nasljedovati Mariju, poput nje slušati i u svom srcu čuvati, i zajedno s njom Bogu izgovarati svoj “Neka mi bude”, te poput nje ostvarivati Božji poziv koji je u konkretnim životnim okolnosti upućen svakome od nas.

Na kraju misnoga slavlja okupljenim vjernicima obratio se i mons. Biro, istaknuvši kako ih je na Bunariću okupila Blažena Djevica Marija. “Rijeka je uvijek najčišća na svojemu izvoru. Ta misao došla mi je slušajući nadbiskupovu propovijed u kojoj je govorio o istini. Blažena Djevica upriličila se istini, a ne prema svojim interesima. Ona je stajala pod križem i onda kada je istina za nju značila križ. Ona je model cijeloga našega kršćanstva. Živimo u takvome društvu u kojem se u parlamentima želi odlučiti o onome što je istina. Ukoliko većina nešto izglasuje, onda je to istina. Bio sam jednom prigodom na kongresu obitelji na Filipinima. Tamošnji kardinal primas je govorio o tome kako mi ne moramo otkriti istinu ili što je istina nego joj se trebamo vratiti. Ono što nas različitih narodnosti i vjeroispovijesti ovdje spaja jest upravo istina i svakako Kristova majka. Ne želimo biti ljudi koji žele pokvariti istinu već živjeti prema njoj. To je temelj našega zajedništva, jedinstva i temelj naše budućnosti. Jedan mislilac kaže da onaj tko se zaruči s duhom sadašnjega vremena, taj će brzo ostati udovac. Nalazimo se na Bunariću kod svetog izvora, a na izvoru je voda uvijek čista. Želimo ostati vjerni izvoru. Drago mi je što sam mogao slaviti s braćom i sestrama Mađarima, a sada i Hrvatima. Lijepo je sudjelovati u vjeri i oduševljenju. Čuvajmo našu vjeru, naše jedinstvo i tu čistoću”, pozvao je biskup Biro.

Nadbiskupa Hranića na samom početku kada su ovogodišnji bandaš Petar Skenderović i bandašica Kristina Ivković zajedno s mladima odjevenim u bunjevačku narodnu nošnju donijeli pred oltar kip Gospe od suza koja se štuje u ovom svetištu, tradicionalnom pjesmom pozdravile su “kraljice” predvođene s. Eleonorom Merković, a misnom slavlju nazočili su i predstavnici Srpske pravoslavne Crkve te generalni konzul Republike Hrvatske u Subotici Dragan Đurić. Pjevanje i sviranje na misnom slavlju predvodio je Miroslav Stantić. Na samom kraju nazočnima se obratio i rektor svetišta mons. Večerin, zahvalivši svima, a napose braći svećenicima koji su pridonijeli da dvodnevno slavlje Bunarićkog proštenja bude svečano i prožeto sakramentom ispovijedi, duhom zajedništva i ljubavlju prema Blaženoj Djevici Mariji. Istoga dana slavljena je jutarnja biskupska misa na mađarskom jeziku koju je predslavio biskup Biro, te poslijepodnevna misa za bolesnike uz nazočnost djelatnika Caritasa.