Korizmena tribina: “Roditelji pred izazovima odgoja djece”

OSIJEK (TU) – Četvrtu korizmenu tribinu u organizaciji Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“, u pastoralnim prostorima pri Vikarijatu Osijek, održao je u srijedu 14. ožujka prof. dr. Ivica Pažin, profesor religijske pedagogije i katehetike na Katoličkom bogoslovnom fakultetu u Đakovu. Nakon uvodne riječi i pozdrava mons. dr. Vladimira Dugalića, predstojnika Instituta, prof. Pažin govorio je na temu Roditelji pred izazovima odgoja djece.

Promišljajući najprije o društvenim i kulturnim promjenama u odnosu prema roditeljima, prof. Pažin istaknuo je kako suvremeni roditelji, kao možda nikada do sada, pokušavaju odgoj usmjeriti prema potpunom ispunjenju sretnoga i radosnog djetinjstva i mladosti svoje djece. Na žalost, društvo im u tom procesu često nije podrška. Čak niti u onim institucijama od kojih bi se to moralo očekivati. Analizirajući stanje društva kroz prizmu tehnoloških dostignuća, globalne ekonomije i njezina utjecaja na roditelje i odgoj općenito, te promišljajući o „kultu informacija“, prof. Pažin zaključuje da su roditelji pozvani odgajati djecu i mlade po „diktatu ostvarivosti“ pri čemu se najprije računa uspjeh, a ne ispunjenje smislom, kompetentnost kao završni proces dok se odgoj ne promatra kao stalni i nikada završeni proces u kojemu nije moguće sve isplanirati. „Vrijeme nadmetanja“ tako često one koji „ne mogu držati korak“ s vremenom i rastućom ekonomijom ostavlja na rubu društvene stvarnosti.

Govoreći nadalje o unutarnjem odnosu roditelja i djece, onome koji se događa u obitelji, predavač je istaknuo kako se, među ostalim, danas primjećuje fenomen „stvaranja kućnoga reda na temelju pregovora“. Drugim riječima, dijete, premda je u središtu odgojnih nastojanja roditelja, postaje partner u procesu, pri čemu se često gubi granica između roditelja i djece. Takav pristup, pojašnjava profesor, često dovodi do fenomena „opskrbljivanja djeteta“, a ne odgoja djeteta. Dok s jedne strane društvo poručuje djetetu: ti možeš sve samo to trebaš željeti, s druge strane se u obitelji javlja dijete koje govori: ja mogu sve, sve mi je dopušteno.

Analizirajući pri kraju apostolsku pobudnicu pape Franje Amoris laetitia, prof. Pažin osvrnuo se samo na neke zajedničke, ali i posebne aspekte vjerskoga odgoja u odnosu roditelja i djece. Upozoravajući tako da su roditelji, zajedno s djecom, pozvani biti otvoreni odgoju za „sposobnost čekanja“, a ne rješavanja stvari „digitalnom brzinom“ te želeći naglasiti postupnost u odgoju u vjeri,  profesor je predavanje zaključio riječima Pape Franje: roditelji su pozvani u teškoj, ali i lijepoj zadaći odgoja, biti realisti. Uz to, nikada ne smiju izgubiti radost zajedničkoga rasta i napredovanja. Tiskovni ured