Korizmena tribina: “Koja očekivanja imamo u braku?”

OSIJEK (TU) – „Koja očekivanja imamo u braku?“ bila je tema pete korizmene tribine srijedom u ciklusu pod naslovom Obitelj – svetište ljubavi i života. Promišljanja o apostolskoj pobudnici Radost ljubavi pape Franje koju organizira Institut za novu evangelzaciju „Sv. Ivan Pavao II.“. Tribina je održana 21. ožujka u pastoralnim prostorima pri Vikarijatu Osijek, a o temi je, nakon pozdrava predstojnika Instituta mons. dr. Vladimira Dugalića, izlagao Tomislav Ramljak, dipl. socijalni radnik.

„Od najranije dobi, kroz sva posredna i neposredna iskustva, kreiramo svoj album očekivanja od bračnog odnosa. Punimo ga slikama ponajprije promatrajući svoje roditelje, zatim druge odrasle osobe uz koje odrastamo te gledajući filmove ili čitajući knjige“, započeo je svoje izlaganje T. Ramljak, naglašavajući kako sve te slike u albumu očekivanja strpljivo čekaju osobu koja će ih ispuniti u stvarnosti. U početnim fazama braka vidimo samo vrline i sve divne osobine našeg partnera, rekao je predavač i citirao: Zaljubljenost je psihotično stanje (B. Lojk). Pojasnio je da prvi znakovi frustracije nastaju kada supružnici primijete ili izraze različita očekivanja, pa vrlo često od sitnih razlika nastaju prvi znakovi narušenog bračnog odnosa.

 „S obzirom da je partneru vrlo bitno da druga strana ispuni njegova vlastita očekivanja, poseže za poznatim arsenalom popravljanja partnerskog ponašanja –  a tu se nađe prigovaranje, kritiziranje, okrivljavanje, ignoriranje, jadikovanje i sve ostale nefunkcionalne metode odgoja partnera. Takvo ponašanje ne koristi izgradnji kvalitetnog i sretnog braka, već samo funkcionalnoga, sve do trenutka kada se jedan od partnera upita želi li zaista provesti ostatak svoga života u toj i takvoj zajednici“, rekao je T. Ramljak. Zatim je pojasnio: „Što duže supružnici budu u uvjerenju da su njihova očekivanja ostvariva, to će biti veća i duža njihova frustracija. U odnosu se tada zamjećuju samo negativne osobine i situacije, što stvara još veću međusobnu udaljenost.“

Predavač je zatim naglasio da „vrlo često supružnici nisu ni svjesni kako razlog njihova nezadovoljstva nije partnerovo ponašanje, već samo njihova nerealna očekivanja. Želimo li izgraditi sretan brak tada je neophodno usklađivanje. Obje osobe u odnosu žele ostvariti svoje slike iz albuma očekivanja jer ˝svatko je glavni glumac u svom životu˝; stoga, prije svega treba vrlo detaljno opisati te iste slike i provjeriti s partnerom vidi li se on u njima.“

Treba odgovoriti na pitanje što nam je važnije – naša nerealna očekivanja ili sretan odnos s bračnim partnerom, rekao je T. Ramljak i citirao B. Bricknera: „Uspjeh u braku ne dolazi od toga da nađemo pravog partnera, već  budemo pravi partner.“ Na kraju izlaganja je proučio: „Približiti se slikama iz partnerova albuma očekivanja, a ne inzistirati na svojima, garancija je kvalitetnog odnosa. Stoga već sada treba razmisliti kako osvojiti titulu – pravog partnera.“

Posljednja, šesta korizmena tribina srijedom održat će se 28. ožujka u 19:30 sati. O temi  Trauma rastave i razvoda govorit će prof. dr. Pero Aračić, umirovljeni profesor KBF-a u Đakovu. M. Kuveždanin