Konstituirano Nadbiskupijsko pastoralno vijeće

ĐAKOVO (TU) – U Nadbiskupskom domu u Đakovu 26. rujna održana je konstituirajuća sjednica Nadbiskupijskoga pastoralnog vijeća (NPV). Nakon molitve, nazočne je pozdravio nadbiskup đakovačko-osječki mons. Đuro Hranić, izražavajući radost što je došlo vrijeme da se osnuje ovo nadbiskupijsko tijelo. Podsjetio je kako je nadbiskup mons. Marin Srakić promišljao o osnivanju NPV-a još kada je promišljao o biskupijskoj Sinodi. Završni sinodski dokumenti proglašeni su 2008. godine, prigodom slavlja uzdizanja Biskupije na rang nadbiskupije i metropolitanskog središta, i tada je počela ozbiljna priprava za osnivanje NPV-a.

 “Neposredni ste plod biskupijske Sinode, tijelo koje treba voditi računa o ostvarenju sinodskih izjava i odluka na pastoralnom planu, koje može unaprijediti postojeće pastoralne planove. Sinoda je predvidjela da pastoralno djelovanje bude sustavno, planirano, međusobno povezano i uzglobljeno, da znamo naše dugoročne i kratkoročne ciljeve i zadaće. U tom smislu sustavnog planiranja, vaš će doprinos biti od velikog značaja. Vjerujem da će se ono pozitivno iskustvo sinodske dvorane prenijeti ovamo, gdje će se zajednički, u bratskom promišljanju i unutarcrkvenom dijalogu govoriti o svim otvorenim pitanjima našega pastoralnoga djelovanja”, rekao je među ostalim nadbiskup, naglašavajući kako NPV daje veći prostor vjernicima laicima, a upravo su oni dali krila Sinodi, nakon koje se uistinu osjetilo proljeće u životu Nadbiskupije.

“Trebamo oduševljenje, toplinu vjere, srca kojega nosite, da zajednički učinimo da ovo tijelo uistinu bude pokretač pastoralnog djelovanja u čitavoj nadbiskupijskoj zajednici”, istaknuo je nadbiskup Hranić.

O ulozi, značenju i svrsi Nadbiskupijskoga pastoralnog vijeća potom je govorio dr. sc. Stanislav Šota, koordinator Pastoralnog centra, osvrnuvši se na početku na ono što je prethodilo osnivanju NPV-a te iznio nekoliko iskustava na razini nacionalne Crkve, kao i plan i program biskupije u Freiburgu. U osnivanju i radu NPV-a, koje bi trebalo predstavljati cijelu mjesnu Crkvu, njezine krajeve, specifičnosti, različitosti, okolnosti, stanje i izazove, treba se očitovati načelo zajedništva i sudjelovanja Božjeg naroda na spasenjskom djelu Krista i Crkve, rekao je dr. Šota. Kao zadaće Vijeća naveo je istraživanje, prosuđivanje i predlaganje praktičnih zaključka o onome što se tiče pastoralnog rada u biskupiji, osvrćući se što je o tome rečeno u sinodskim dokumentima.

Govoreći o ciljevima plana i programa, istaknuo je nužnost upoznavanja realnog stanja pastoralnog djelovanja i crkvenog života Nadbiskupije te koncentriranje na planove i programe okrenute budućnosti, koji mogu dati rezultate, omogućiti i stvarati prostor za crkveno djelovanje koje će biti ‘novog duha i zamaha u vjeri’. Pritom je naglasio dva osnova stožera na kojima treba počivati svaki budući korak, a to su: samospoznaja sebe, spoznaja realnog stanja i prepoznavanje pastoralnih prioriteta te sustavno i hrabro svjedočenje vjere u osobnom profesionalnom i društvenom životu. Kao pet osnovnih koraka naveo je: 1. spoznati realno stanje, mogućnosti i očekivanja te izraditi idealni profil vjernika budućnosti; 2. odrediti ciljeve i prioritete kao bi se do idealnog vjernika došlo; 3. pretočiti ciljeve i prioritete na nadbiskupijsku, dekansku i župnu razinu; 4. ostvariti plan i program preko Ureda i odbora za brak i obitelj, pastoral mladih, itd. te 5. vrednovati učinjeno. Svoje izlaganje zaključio je potičući članove NPV-a da hrabro iznesu evangelizacijske prioritete, kratkoročne i višegodišnje, napomenuvši kako je dužnost ureda i povjerenstava Pastoralnog centra, nakon detaljno razrađenog plana i programa, izraditi planove i programe na povjerenim evangelizacijskim područjima.

O sadašnjim prioritetima u pastoralnome planiranju i djelovanju u Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji potom je govorio generalni vikar mons. Ivan Ćurić. Njegovo je izlaganje ukratko predstavilo važna polazišta i odrednice za pastoralno planiranje i djelovanje u nadbiskupiji: 1. naglasci koje prepoznajemo na planu opće Crkve (pastoralni pristup vođen koncilskim naukom ostvarenja „novoga lica Crkve“ prema konstitucijama „Svjetlo naroda„ i „Radost i nada“, nužnost nove evangelizacije te najnovije smjernice pastirske službe pape Franje, osobito apostolska pobudnica „Radost evanđelja“; 2. dokumenti Druge biskupijske sinode „Ti si Krist – za nas i za sve ljude“ u kojima su izrijekom navedeni dugoročni pastoralni prioriteti za Đakovačko-osječku nadbiskupiju, s naglaskom na primjerenoj formaciji vjernika laika – suradnika u pastoralu; 3. nastupna riječ nadbiskupa mons. Đure Hranića prigodom preuzimanja službe đakovačko-osječkoga nadbiskupa (6. srpnja 2013.); 4. prioriteti koje nameće aktualna životna, društvena i pastoralna stvarnost. Mons. Ćurić je istaknuo da sinodski zaključci i smjernice predstavljaju središnji dugoročni programski okvir za planiranje i djelovanje na različitim pastoralnim područjima. Kratkoročni, tj. jednogodišnji program pastoralnoga djelovanja u nadbiskupiji, već 13. godinu zaredom, oblikuje se kao godišnji nadbiskupijski „Kalendar susreta“ koji se pripravlja i izdaje u okviru djelovanja svih povjerenstava i ureda Nadbiskupijskoga pastoralnoga centra. Na tragu sinodske obnove naznačeni su prioriteti: pastoral braka i obitelji, pastoral zvanja, pastoral mladih.       Sjednica je nastavljena osvrtima i konstruktivnim prijedlozima pojedinih članova NPV-a.

Anica Banović