Jubilarna proslava 300. obljetnice izgradnje osječke donjogradske župne crkve

OSIJEK (TU) – Okupljanjem pred crkvom Gospe Snježne uz zavjetni kip Blažene Djevice Marije iz 1711. godine, svečanim jubilarnim govorom, blagoslovom replike navedenoga kipa i otvaranjem zavjetnoga mjesta u sjećanje na jubilej, posvetnom molitvom Gospi izrečenom na koljenima i predanjem Donjega grada, župe, Osijeka, Domovine i cijeloga svijeta u njezinu zaštitu, svečanom procesijom do župne crkve svečarice i misnim slavljem pod vodstvom đakovačko-osječkog nadbiskupa Đure Hranića, proslavljena je 12. rujna svetkovina Preslavnog Imena Marijina i veliki jubilej – 300 godina od izgradnje osječke donjogradske župne crkve.

Program proslave započeo je kađenjem povijesnoga blaga osječkoga Donjega grada, kipa Gospe kojega je pobožni vojnik 1711. donio iz svetišta u Mariazellu te poklonio ovoj donjogradskoj župi, a kojega su ispred crkve Gospe Snježne držali i u procesiji nosili vojnici Hrvatske vojske. Pozdravnu riječ okupljenim vjernicima, predstavnicima Županije, Grada Osijeka i Gradske četvrti Donji grad te nadbiskupu, generalnom vikaru Ivanu Ćuriću, dekanima, svećenicima oba osječka dekanata i iz središnjih ustanova Nadbiskupije, izrekao je župnik Ivan Jurić.

Donji Grad obavijen Gospinim plaštem

„Želimo ovom tristotom obljetnicom istaknuti da je Osijek dio slavne kršćanske prošlosti, a Donji grad stara jezgra, nasljednica stare Murse, okićen vrijednom i prekrasnom poviješću koja nam u ovim kriznim vremenima dovikuje da je naše dostojanstvo veliko i da se ne bojimo budućnosti“, rekao je župnik i pojasnio kako je Donji grad opečaćen Gospom i obavijen njezinim plaštem s Istoka i sa Zapada. Prva lokacija gdje se spominje štovanje Blažene Djevice Marije u gradu Osijeku crkvica je Gospe Snježne, druga je crkva Preslavna Imena Marijina sagrađena 1714. godine, kako je to proučavajući povijesna djela potvrdio umirovljeni nadbiskup Marin Srakić i dozvolio da se 12. rujna 2013. godine otvori jubilarna godina ove donjogradske župe. Kapelica sestara milosrdnica posvećena je Gospi Fatimskoj, kapelica Zajednice MiR posvećena je Mariji Majci Crkve, kapelica KBC-a Osijek posvećena je Gospi od Zdravlja, pravoslavna crkva posvećena je Uspenju Presvete Bogorodice. „Gospina prisutnost ovdje je više od 3 stoljeća, a njezin moćni zagovor i danas uvelike prisutan“, naglasio je župnik Jurić.

„Svečano okićeni i udruženi progovaramo o našoj slavnoj prošlosti koja je oduvijek bila kršćanska i europska, a ponajviše Gospina. Mnoštvo događaja iz naše povijesti povezano je s Gospom, kao da ne možemo bez Gospe ni Gospa bez nas“, kazao je i podsjetio kako su hrvatski vojnici u Domovinskom ratu oko vrata nosili krunice, kako Dan domovinske zahvalnosti slavimo na blagdan Snježne Gospe, a slavlje Preslavna Imena Marijina papa Inocent XI. proširio je na cijelu Crkvu 1683. nakon pobjede kršćanske vojske nad Turcima u obrani Beča te je 1687. obranjen i Osijek. „Želimo na ovom trgu uistinu zapamtiti ovaj veliki i sveti dan, i prenijeti ga na naraštaje koji dolaze iza nas“, poručio je donjogradski župnik, a zbor mladih župe zapjevao je skladbu „Pamtit ćemo“.

Otvorenje jubilarnog svetišta i procesija

Izrečen je zatim svečani jubilarni govor u čast Blaženoj Djevici Mariji koji je vjernike podsjetio na Marijinu ulogu u povijesti spasenja. Nadbiskup Hranić započeo je misno slavlje i obred blagoslova novoga kipa kojim je otvoreno i na javno štovanje dano jubilarno svetište u crkvi Gospe Snježne, podsjetnik na tradiciju štovanja BDM u ovoj župi. Uslijedila je posvetna molitva Gospi i svečana procesija uz pjesmu i trube Trgom bana J. Jelačića, Huttlerovom i Crkvenom ulicom do crkve jubilarke.

U procesiji su uz križ nošene i jubilarna, papinska, sinodska, hrvatska, osječka i zastava Europske unije, zavjetni Gospin kip, a sudjelovali su: medicinske sestre, lovci, pčelari, Hrvatska zajednica bračnih susreta, Katolička malonogometna liga, nogometaši Olimpije, izviđači, Šokačka grana, vatrogasci, carinici, policajci, redovnice, hrvatska vojska, članovi Hrvatskog sokola, zbor mladih, trubači, mješoviti župni zbor te vjernici.

U crkvi jubilarki

Nastavljajući slavlje u crkvi jubilarki i započinjući svoju homiliju, mons. Hranić rekao je kako se vjernici na ovom jubilarnom misnom slavlju ubrajaju u mnoštvo koje se pridružilo klicanju stanovnika Beča i kršćanske Europe nakon što je 1683. godine kršćanska vojska pobijedila nadmoćnu tursku vojsku; mnoštvu koje zahvaljuje Mariji i za oslobađanje Osijeka 1697., te je s klicanjem dočekalo ustanovljenje ove Župe Preslavnog Imena Marijina u Donjem Gradu i 1714. sagradilo ovu baroknu župnu crkvu; proširilo je, sagradilo toranj, u njoj se i oko nje okupljalo i o njoj vodilo brigu kroz protekla tri stoljeća, a danas slavi njezin 300. rođendan. Ističući kako je najveća krepost Blažene Djevice Marije slušanje i čuvanje Božje Riječi, mons. Hranić je naglasio: „Slaveći 300. obljetnicu ove naše župne crkve, od sebe otklanjamo zabludu da je za biti velik i blažen dovoljno to da u svojoj crkvi budem kršten, pričešćen, krizman, vjenčan i da obavim sve ono što je tradicionalno povezano s vjerom, uključujući i slavlje crkvenoga goda, a da zaboravim da biti njegov znači u svakom trenutku svoga života slušati i prihvaćati Božju riječ i biti joj vjeran, pa i onda kad je ta vjernost zahtjevna.

Blaženstvo slušanja i čuvanja Božje riječi stječe se vjerničkim predanjem i povjerenjem u Boga, dopuštajući Bogu da on utječe te da oblikuje život, bez obzira na osobne želje i planove. Ono se stječe prihvaćanjem križa, žrtve, poteškoća, problema i poniženja, rekao je nadbiskup i nastavio: „Znamo u kakvim je uvjetima bila građena ova crkva nakon oslobođenja od Turaka. Bilo je to mukotrpno, uz žrtvu vaših pređa, zato što su imali potrebu, osjećali i prepoznavali da je Božja riječ svjetlo i nadahnuće njihova života. To što su ulagali u crkvu bio je izraz njihove vjere, a mi slavimo tristotu obljetnicu da bismo iz te povijesti i sadašnjosti rasli u budućnost. Da bismo ovu sadašnjost natapali evanđeoskim vrijednostima, kako bi nam društvo bilo humanije, čestitije, solidarnije mjesto, u kojemu će biti poštenja i pravičnosti za sve. Do spasenja ovoga svijeta i do boljitka ovoga društva u kojemu živimo možemo doći, samo ako ima onih koji su spremni i voljni nasljedovati Mariju.“

Zahvala i najava simpozija

Obred pričesti zaključen je zahvalnom molitvom za Crkvu i župu. Uslijedio je Marijin hvalospjev Veliča, župnik Jurić zahvalio je svim sudionicima jubilarnoga slavlja i darovao nadbiskupa Hranića, gradonačelnika Ivicu Vrkića i župana Vladimira Šišljagića spomen slikom jublarne proslave. Nadbiskup Hranić izrekao je zahvalu svim župljanima za sudjelovanje u procesiji, župnom mješovitom i zboru mladih, bivšem župnom vikaru Željku Šimiću koji je na studiju u Rimu, novom župnom vikaru Ivanu Benakoviću, a napose župniku Juriću. Uslijedio je himan Tebe Boga hvalimo i hrvatska himna, a nakon mise proslava je nastavljena u dvorištu župne crkve uz tamburaše, slavonsko kolo i prigodnu zakusku za sve prisutne.

Župa Preslavna Imena Marijina tijekom cijele je godine u različitim prigodama i na različite načine: duhovnim obnovama, tribinama, trodnevnicama, devetnicama i koncertima, hodočašćem u Rim, nastojala posvijstiti ovaj veliki jubilej te istaknuti duhovnu i kulturnu baštinu koju je naslijedila. To će učiniti i na znanstvenim simpoziju o gradnji crkve te  izložbom 25. i 26. rujna. M. Kuveždanin