Molitveni susret u Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi

OSIJEK (TU) – Ekumenski hod Molitvene osmine za jedinstvo kršćana pod geslom „Desnica tvoja, Gospodine, snagom se prodići“ nastavljen je 23. siječnja bogoslužjem u Srpskoj Pravoslavnoj Crkvi, u njihovu sada potpuno oslikanom hramu Uspenja Presvete Bogorodice u Osijeku.

Zaželjevši svima „ugodan boravak u domu Gospodnjem, mjestu molitve, zajedništva i mira“ te ističući kako su u ovaj hram „dobrodošli svi ljudi dobre volje“ prisutne vjernike i predstavnike Crkava i crkvenih zajednica pozdravio je te bogoslužje predvodio protojerej Aleksandar Đuranović, arhijerejski namjesnik i paroh osječki, a sudjelovao je i jerej Siniša Mićanović, paroh dopsinski i budimački.

Nazočio je biskupski vikar za pastoral grada Osijeka mons. dr. Vladimir Dugalić, predsjednik Ekumenske koordinacije osječke regije dr. Antun Japundžić, župnik Župe sv. Ćirila i Metoda vlč. Alojz Kovaček, župni vikar Župe Preslavnog Imena Marijina vlč. Josip Erjavac i đakon Ante Lučić, župni vikar Župe Svete Obitelj fra Josip Vukoja, bogoslovi đakovačkog sjemeništa i sestre Milosrdnice sv. Vinka Paulskog, predsjednica Katoličke laičke zajednice Molitva i Riječ Marija Krivić, pastor pripravnik Baptističke crkve u Osijeku Josip Dobutović, đakon Crkve Božje u RH David Kovačević te rektor Evanđeoskog teološkog fakulteta Petar Kuzmič.

U istinskom miru i dostojanstvu, svi prisutni sudjelovali su u molitvama nastalim u duhu pravoslavne tradicije mističnoga Istoka, a zatim zajednički izrekli Molitvu Gospodnju – Oče naš. Knjižica Molitvene osmine za jedinstvo kršćana za ovaj molitveni dan predvidjela je promišljanje o socijalnim problemima, stoga se molilo za sve žrtve socijalne nepravde te financijskog i gospodarskog kriminala; što je bila i tema obraćanja predstavnika Crkva i crkvenih zajednica.  

U prigodnom nagovoru protojerej Aleksandar istaknuo je kako u Božjim očima postoji samo jedna rasa, a to je ljudska rasa. Neće se netko spasiti zato što je rođen kao Srbin, Rus, Španjolac, Hrvat ili Kinez već će se spasiti onaj koji vrši volju Božju i ispunjava Zakon Njegov. Naglasio je da identitet čovjeka prije svega treba biti kršćanski – jer nas nacionalno bez vjerskoga neće spasiti i odvesti u život vječni. To ne znači da nacionalni identitet nije bitan – rekao je, ali tijekom povijesti pokazalo se da vjersko bez nacionalnoga može jer pred Bogom nema ni Grka, ni Židova, roba ni slobodnjaka; ali nacionalno bez vjerske podloge može biti, i tome smo svjedočili, vrlo destruktivno. Zato neka ovi susreti budu prilika da svatko od nas svjedoči svoju vjeru, svoje iskustvo, svoje viđenje kako bismo upoznali druge i drugačije, smanjili predrasude, gradili nove odnose i bili bliži jedni drugima, poručio je protojerej.

„Uvažavajući različitosti imamo puno toga što nas spaja“, rekao je mons. Dugalić i uputio na znamenitog biskupa Strossmayera koji je navedenim riječima već u svoje vrijeme nastojao oko jedinstva kršćanskih slavenskih naroda u Europi. Dugalić je uputio kako kršćani imaju mogućnost zajedničke suradnje u borbi protiv siromaštva te u prevladavanju socijalnih nejednakosti, rekavši: „Caritas nam je zajednički. Pravoslavna, Katolička Crkva i ostale zajednice itekako inzistiraju na caritasu kao činu bratske ljubavi koji proizlazi iz same euharistije. Mislim da je jedan od temelja na kojemu možemo graditi zajedništvo – karitativno djelovanje, pomoć svim žrtvama društvene nepravde, socijalne nejednakosti. Na taj način možemo posvjedočiti zajedništvo vjere u Isusa Krista. Neka ovo bude poziv da i nakon osmine nastavimo suradnju jer na ovom socijalnom planu imamo mogućnosti.“

Pastor Dobutović podsjetio je na potrebu suosjećanja posebno prema onima koji nemaju jednaka prava te traže najosnovnije za život. Naglašavajući da se kršćani prepoznaju po ljubavi jedni za druge potaknuo je: „…budimo meka srca, pomognimo jedni drugima jer to nas uči Isus Krist.“ Naglašavajući kako drugo poglavlje Poslanice Filipljanima prikazuje Boga otkrivena u Isusu Kristu koji je sasvim drugačiji od bogova egocentrizma, konzumerizma i potrošačkog mentaliteta koje gradi suvremeni čovjek, đakon Kovačević istaknuo je: „Isus svoju božansku narav nije smatrao plijenom koji treba ljubomorno držati, već je samoga sebe ograničio kako bi postao čovjekom, služio nama, kako bi pokazao da Bog jest čovjekoljubac. Onaj koji prebiva u slavi došao je služiti nama. Moja molitva je da svi zajedno slijedimo upravo tu predivnu narav našega Boga, otkrivenu u Isusu Kristu.“  

Rektor Kuzmič je naglasio: „Isus je moleći za apostole rekao – Oče, ne molim te samo za njih, nego i za sve one koji će doći poslije njih, što uključuje sve nas. A molitva je da budu jedno kako bi svijet mogao povjerovati jer Bog je jedan, Isus Krist Spasitelj je jedan, Duh Sveti je jedan, i vrlo često svijet koji ne vjeruje nalazi izgovor u tome da smo mi kršćani podijeljeni. Međutim, ako slijedimo Isusa Krista kao Spasitelja i Gospodina imamo duhovno jedinstvo, mi smo braća i sestre. Razlike su obogaćenje, ne da nas dijele, nego da svjedoče – u svoj raznovrsnosti kulture i povijesti mi smo ipak jedno u vjeri jer slijedimo Isusa Krista. A Isus je put, istina i život.“

Sljedeći ekumenski molitveni susret u Osijeku održat će se danas, 24. siječnja u Katoličkoj laičkoj zajednici „Molitva i Riječ“ (Vodenička 23a, Donji grad) s početkom u 19 sati. M. Kuveždanin