Dan hrvatskih branitelja Brodsko-posavske županije

SLAVONSKI BROD (TU) – Povodom Dana hrvatskih branitelja Brodsko-posavske županije misu zadušnicu za sve poginule i nestale hrvatske branitelje, kao i civilne žrtve Domovinskoga rata u župnoj crkvi Gospe Brze Pomoći u Slavonskom Brodu predvodio je u subotu 15. rujna domaći župnik i dekan Ivan Lenić.

U svojoj homiliji promišljao je o vrijednosti prihvaćanja križa i žrtve u ljubavi. Pitajući se kako danas, nakon toliko godina, promatrati i vrednovati žrtve poginulih, nestalih i preminulih hrvatskih branitelja, ustvrdio je da je to moguće samo kroz jedno: kroz predanost, kroz uloženu ljubav.

„Svaka žrtva prihvaćana i podnošena – pogotovo po cijenu umiranja – u predanoj ljubavi prema Bogu, bližnjima, obitelji i domu, narodu i domovini, ostaje vrijedna divljenja, zahvalnosti i poštovanja od naraštaja koji dolaze, te izvorom nadahnuća ali i obveze za dalje. Snaga u nemilim danima Domovinskoga rata, napose na bojištima i skloništima, u besanim noćima i neizvjesnim danima našim braniteljima i svima nama bio je Bog; bila je zagledanost u Isusov križ nošen o vratu na krunici, kao i zazivanje njegove Majke kroz tolike krunice“, rekao je među ostalim župnik Lenić.

Spomenuo je kako Treći nacionalni susret hrvatskih katoličkih obitelji, koji je toga dana slavljen u Splitu i Solinu, treba biti podsjetnik da je obitelj izvorište života i radosti. „Dok je zaštita obitelji i kućnoga praga, dobro obitelji i doma vodilo branitelje u Domovinskom ratu, dotle je isto obveza koja nam ostaje i danas, najprije onima koje je narod izabrao i postavio na vodeća mjesta: zalagati se za promicanje braka i obitelji po Božjoj zamisli, za dobro supružnika i djece, te budućnost svih. Toga se ni u mirno doba nijedan bivši branitelj, Hrvat i katolik, pa i onaj na odgovornom mjestu, ne bi ni na koji način smio odricati, nego za to biti spreman i žrtvovati se. Tada će i Krista slijediti vjerodostojno i Mariju uzimati k sebi iskreno“, zaključio je propovjednik.

dav

Poslije mise slijedio je svečani mimohod od crkve do spomen-obilježja hrvatskim braniteljima na Trgu Stjepana Miletića, gdje su molitvom te polaganje vijenaca i lampiona iskazali počast svim poginulim i nestalim u Domovinskom ratu. U Kazališno-koncertnoj dvorani „Ivana Brlić-Mažuranić“ održana je potom svečana akademija, kojoj su nazočili visoki dužnosnici društveno-političkog života: izaslanik Predsjednice RH general Marinko Krešić,  izaslanik predsjednika Hrvatskog Sabora saborski zastupnik Pero Ćosić, izaslanik potpredsjednika Vlade RH i ministra obrane državni tajnik u ministarstvu obrane Tomislav Ivić, izaslanik Ministarstva branitelja pomoćnik ministra Nikola Križić, župan Danijel Marušić, gradonačelnik Slavonskog Broda Mirko Duspara, načelnik PU brodsko-posavske Antun Valić, predstavnici udruga proisteklih iz Domovinskog rata, te političkih stranaka.

Prisjetili su se kako je za vrijeme Domovinskog rata diljem hrvatskih ratišta poginulo je 768 hrvatskih branitelja s područja Brodsko-posavske županije, te njih više od 400 s područja bivše Općine Slavonski Brod. Tijekom dana održana je i Likovna kolonija KLD “Berislavić”, te cjelodnevni tehničko-taktički zbor Hrvatske vojske. 

Program dana sjećanja započeo je u petak 14. rujna izložbom ratnih fotografija iz Domovinskog rata i okruglim stolom “Uloga topništva 108. brigade ZNG RH u Domovinskom ratu 1991. i1992. godine”.  B. Lukačević