Blagoslov obnovljene crkve u Gornjoj Bebrini

SLAVONSKI BROD (TU) – Đakovačko-osječki nadbiskup, mons. Đuro Hranić blagoslovio je u nedjelju, 5. listopada obnovljenu filijalnu crkvu Duha Svetoga u Gornjoj Bebrini, Župa Klakar kod Slavonskog Broda. Uz domaćeg župnika Željka Zuanovića i prijašnjeg Franju Bodonjija, sada valpovačkog dekana, koncelebrirali su Antun Farkaš, župnik u Ruščici i tajnik Nadbiskupskog ordinarijata Mario Brkić.

Osvrćući se na prispodobu u kojoj Isus Crkvu uspoređuje s vinogradom, a vjernike s vinogradarima, nadbiskup je naglasio da nam je život koji imamo darovan, da nismo gospodari nego upravitelji, poslani donositi dobre plodove. No mi ljudi smo„ skloni odbaciti Boga, njegove zapovijedi, Crkvu, proroke, svećenike kad naviještaju Božju riječ i postavljamo se kao apsolutni i autonomni gospodari vinograda: svoga života, sela i gradova, stvorenja, države i društva u kojemu živimo. Ne ponašamo se kao ponizni služitelji, kao apsolutni gospodari.“ Pojasnio je da čovjek, njegovo dostojanstvo, pravda i istina mogu biti zaštićeni samo ondje gdje vlada Bog, gdje je On prisutan u ljudskim srcima.

Govoreći o važnosti obnovljene crkve, građevine i žive Crkve, vjernika mons. Hranić naglasio je – kolikogod je važna obnovljena crkvena zgrada, Bogu je ipak važnija živa Crkva – zajednica vjernika. Posvjestio je da je svatko Božji hram, njegovo svetište, katedrala te da blagoslov obnovljene crkve zahtijeva i da vjernici sami sebi posvjeste svoje dostojanstvo i poslanje. „Ova obnovljena crkva neka bude vidljivi znak naše kršćanske prisutnosti i kršćanskog identiteta, podsjetnik da nismo apsolutni gospodari, nego smo pozvani biti dobri upravitelji onoga što imamo i što nam je povjereno, ponizni sluge onima kojima smo poslani i s kojima smo životom vezani“, rekao je, između ostaloga, nadbiskup Đuro. Na kraju je poručio da bi oltar kao mjesto spomen-slavlja Kristova sebedarja, koji je toga dana blagoslovljen, trebao biti središte njihova radosnoga i zahvalnog okupljanja. Zapazivši kako su vjernici prije mise svesrdno molili za duhovna zvanja, posebno im je zahvalio i zamolio da u tome ustraju, a mlade je ohrabrio da se ne boje odazvati Božjem pozivu.  

Izričaj radosti toga događaja na svojevrstan su način izrekla djeca i mladi, koji su za tu prigodu obukli svečane narodne nošnje i pokazali ljepotu žive Crkva. Da čuvaju svoju tradiciju pokazale su i bebrinske snaše, a s njima i cijeli puk uveličavši slavlje pjesmom koja se orila njihovom obnovljenom crkvom. Nadbiskup Hranić svima je zahvalio što su unatoč teškoj gospodarskoj krizi koja pogađa taj poljoprivredni kraj, velikodušni i osjetljivi za potrebu obnove crkvenih građevina te pomažu prema svojim mogućnostima. U znak zahvale, najzaslužnijima za obnovu – župniku Zuanoviću, prijašnjem župniku Bodonjiju te načelniku općine Klakar, Josipu Staniću uručio je medalje Đakovačko-osječke nadbiskupije. „S dobrim narodom može se puno toga učiniti, treba samo potaknuti njihova srca. Kada smo složni idemo pravim putem i rezultati su pravi“, naglasio je župnik Zuanović koji je kao inicijator uvelike zaslužan što je crkva iznutra i izvana potpuno obnovljena u samo godinu dana.

Kratku povijesti toga mjesta, koje se spominje još davne 1422. godine, i crkve pripremila je učiteljica Terezija Lakušić. Godine 1790. biskup Matej Franjo Krtica osnovao je župu Klakar s filijalama Gornja i Donja Bebrina koje su odvojene od brodskog Franjevačkog samostana. Stara crkva sagrađena je 1925., također posvećena Duhu Svetom i danas postoji u Gornjoj Bebrini. Tu su i tri kapelice: sv. Vida sagrađena 1910., kapelica posvećena Mariji Kraljici sagrađena 1974. te kapelica sv. Huberta obnovljena i blagoslovljena 2012. godine. Današnja crkva Duha Svetoga građena je od 1980. do 1981., za vrijeme župnika Franje Bodonjija. Blagoslovio ju je 11. listopada 1981. godine đakovački biskup Ćiril Kos. Osim spomenutih crkvenih građevina, mještani Gornje Bebrine ponosni su što su Crkvi dali i jednog svećenika, domaćeg sina, Darka Tvrdojevića, župnika u Nijemcima. B. Lukačević