„Bašćanske ploče obrêtenie”

OSIJEK (TU) – Matica hrvatska Osijek i Odjel za hrvatski jezik organizirali su 18. travnja popularno-znanstveno predavanje u povodu „Festivala znanosti“ na temu „Bašćanske ploče obrêtenie“. Predavanje je održano u pastoralnim prostorima pri Vikarijatu Osijek uz domaćinstvo Instituta za novu evangelizaciju “Sv. Ivan Pavao II.”. Temu su obradile prof. dr. Milica Lukić i dr. Vera Blažević Krezić s Odsjeka za hrvatski jezik i književnost Filozofskog fakulteta u Osijeku. Za ovu prigodu one su se i vizualno predstavile kao opat Držiha i opat Dobrovit, poglavari benediktinskog samostana u sv. Luciji u Baškoj koja se na trenutak udomila u Vikarijatu Osijek, a dijelove predavanja iznijele su na čakavštini crkvenoslavenskoga tipa iz najranijega vremena – 11. stoljeća. Predavanje je, u skladu s temom Festivala znanosti – „Otkrića“, nazvano „Bašćanske ploče obrêtenie“ uz pojašnjenje kako je leksem „obrêtenie“ praslavenska odnosno staroslavenska riječ koja znači otkriće, pojava.

Tijekom predavanja predavačice su istaknule kako je javno otkriće Bašćanske ploče – dragoga kamena Drage Bašćanske – iz 1851. godine prijeloman trenutak ne samo za povijest hrvatske pismenosti, književnosti i kulture nego i za slavensku paleografiju, odnosno za uspostavljanje prirodne, organske veze između prvoga i posljednjega razvojnog razdoblja glagoljice, tj. za dokazivanje jedinstva oble i uglate glagoljice uz pomoć prijelaznih oblika risanih na ploči bašćanskoj. Iako nesaglediva i s nekoliko referirajućih redaka teksta neobuhvatljiva, impozantna literatura o Bašćanskoj ploči sustavno tumači njezinu književno-jezičnu, spomeničku, diplomatičku, arheološku, povijesnu ili koju drugu vrijednost. Sa svrhom dešifriranja kriptografije Bašćanske ploče, opisivanja hrvatskostaroslavenskoga jezičnog koda, izazova i mogućnosti njezina čitanja raspravljali su i pisali znanstvenički autoriteti tijekom 19., 20. i 21. stoljeća, počevši s Ivanom Kukuljevićem Sakcinskim, Franjom Račkim i Ivanom Črnčićem.

Tijekom predavanja prof. dr. M. Lukić i dr. V. Blažević Krezić razotkrile su tajne znanja pohranjene u trinaest redaka hijeratskoga pisma Bašćanske ploče. Služeći se jezikom filološke i povijesne znanosti, obogaćujući ga izrazima i spoznajama teologije, arheologije, povijesti umjetnosti, geometrije, numerologije i semiotike, pokazale su kako je otkrićem Bašćanske ploče revidirana povijest hrvatske pismenosti i srednjovjekovne duhovnosti te kako je, u užemu smislu, konačno opovrgnuta velika slavistička znanstvena istina, koju je, poznavajući hrvatsku ustavnu glagoljicu, inaugurirao otac slavistike, češki jezikoslovac Josef Dobrovsky, tvrdeći kako je ćirilica prvo slavensko pismo, odnosno kako je glagoljica trinaestostoljetni izum, pa i izmišljotina hrvatskih glagoljaša, nastao na temelju ćirilice.

Prigodnu riječ na početku predavanja uputio je predstojnik Instituta za novu evangelizaciju „Sv. Ivan Pavao II.“ mons. dr. Vladimir Dugalić izražavajući radost zbog suradnje s Filozofskim fakultetom Sveučilišta J. J. Strossmayera, Maticom hrvatskom te studentima Sveučilišta jer se na taj način ostvaruje poslanje Instituta za novu evangelizaciju – promovirati hrvatsku kulturu i otkrivati kršćanske korijene koji su oblikovali hrvatsku kulturu. Predsjednik Matice hrvatske ogranka Osijek Ivica Završki pozdravio je sve prisutne, napose studente, te  potaknuo na članstvu u Matici.

„Festival znanosti“ manifestacija je koja se u Hrvatskoj kontinuirano organizira od 2003. godine s ciljem približavanja znanosti javnosti kroz informiranje o aktivnostima i rezultatima na području znanosti, poboljšavanje javne percepcije znanstvenika te motiviranje mladih ljudi za istraživanje i stjecanje novih znanja. Organizatori Festivala znanosti su Sveučilišta u Splitu, Zagrebu, Rijeci, Zadru i Osijeku u suradnji s Tehničkim muzejom Nikola Tesla i British Councilom, a pod visokim pokroviteljstvom Ministarstva znanosti i obrazovanja. M. Kuveždanin